Ez (is) történt Gödöllőn, 2020-ban, a Covid árnyékában (2. rész)
Egy évvel ezelőtt, amikor a 2019-es gödöllői történések összefoglalóját készítettük, nem gondoltuk volna, hogy idén rendhagyó visszatekintés összeállítására kényszerülünk. Nem kell különösebben ecsetelni ennek okát, elég, ha annyit írunk: a koronavírus-járvány elleni harc és a fertőzés terjedésének visszaszorítása érdekében tett intézkedések az élet minden területén (egészségügy, oktatás, kultúra, gazdaság, idegenforgalom, közélet, közösségi élet) felszámolták az addig megszokott ritmust, lendületet.A nehézségek és veszteségek ellenére, szerencsére, van mire (vissza)emlékeznünk 2020-as évvel kapcsolatban. A teljesség igénye nélkül, nézzük, mik voltak a legfontosabb, pozitív vagy negatív események és fejlemények Gödöllőn, a mögöttünk hagyott esztendőben! Cikkünk második részben főként a gazdasággal, pénzügyi döntésekkel kapcsolatos híreket vettük számba.
Állami beruházások és támogatások Nyár elején még úgy volt, hogy a 2014-ben beharangozott versenyuszodában decemberben próbaüzemet tartanak, ám ez meghiúsult, vélhetően tavasszal nyílik rá mód. Ugyanakkor új kormányhatározat is született: mégpedig arról, hogy jégcsarnok épülhet az uszoda mögötti területen.
A Köztársaság úti felüljáró tavaly novemberi átadása után az idei év végére – az Európai Unió által is finanszírozott Budapest-Hatvan vasúti vonal rekonstrukciója részeként – elkészült a gödöllői vasútállomás teljes át- és újjáépítése, valamint a környék közlekedési rendjét szabályozó útépítési fejlesztések is.
Kormányrendeletbe foglalták, hogy a Gödöllői Református Líceum kevéssel több mint 3 milliárd forintos, intézményi és hitéleti célú fejlesztési támogatásban részesül. Ezen felül a Gödöllői Premontrei Apátság hitéleti és köznevelési célú beruházásait 3,3 milliárd forintot meghaladó összeggel dotálja a kormány.
Ezeken felül februárban nyilvánosságot látott, hogy a kormány 500 millió forintot áldoz az M3-as autópálya-lehajtó, illetve a Haraszti és Kenyérgyári út csomópontja közötti szakaszának megépítésére, majd ősszel jött a település mindennapi közlekedésében résztvevők számára jó hír, miszerint: megteremtették a pénzügyi fedezetét a gödöllői autópálya-felhajtó Szada felőli jobbra kanyarodó sáv, illetve a Dózsa György úton Szada irányába a Haraszti útra balra kanyarodó sáv építésének.
Modellváltás a felsőoktatásban, magánalapítványhoz került a Grassalkovich-kastély állami tulajdonrésze A hazai felsőoktatásban elindult modellváltási folyamat nem kerülte el a gödöllői központú Szent István Egyetemet sem. Az augusztus 1-jéig megvalósult integrációt követően december közepén törvény született arról, hogy 2021. február 1-jétől az újonnan létrehozott, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért nevet viselő, kuratóriumi irányítású vagyonkezelő alapítvány veszi át a felsőoktatási intézmény működtetését. Mi több, ehhez a szervezethez került a Gödöllői Királyi Kastélyt működtető gazdasági társaságban lévő 84,2%-os állami tulajdonrész is.
Elindult az új városháza átépítése és bővítése, közpénz-százmilliók kerültek veszélybe a szállodaperben A gödöllői költségvetés február 13-i elfogadását megelőző vitában középpontba került az új, Szabadság tér 6. szám alatti városháza átépítésére és bővítésére erre az évre előirányzott 700 millió forintos keretösszeg. A fejlesztés ilyen mértékű szükségszerűségét firtatók aggodalmai néhány hónappal később – sajnos – beigazolódtak, hiszen a koronavírus-járvány elleni védekezés okán, a közös tehervállalásra hivatkozva, a parkolási díj beszedésének felfüggesztésével és adóelvonásokkal sújtották az önkormányzatokat.
A városháza megújításának munkálatai késő tavasszal elindultak: a közbeszerzésen győztes cég – három gazdasági évre elosztva – csaknem bruttó 1,3 milliárd forintért vállalta a kivitelezést. Hogy minden fontos tényezőt figyelembe véve, takarékosnak tekinthető-e a gödöllői városháza-projekt, arról a mai napig megoszlanak a vélemények.
Feltehetőleg, nem mindenki örült annak, hogy december elején „csattant az ostor”. A gödöllői szállodával kapcsolatos polgári per megismételt elsőfokú (egyelőre nem jogerős) ítéletében olyan, a gödöllői közkassza százmillió forintjait kedvezőtlenül érintő rendelkezések olvashatók, amik akár gazdasági, akár büntetőjogi vonatkozásban súlyos következményekkel járhatnak.
A szakemberek egyértelműen állítják, hogy a koronavírus 2021-ben is velünk marad, a járványügyi készültség nem múlik el. Abban azonban reménykedhetünk, hogy 2020-hoz képest normalizálódik az életmódunk, testben és lélekben egyaránt erősödünk. Ahhoz, hogy ez a folyamat mielőbb elinduljon – mindenki a saját szakterületén helytállva –, magunk tehetünk a legtöbbet. Segítsük egymást, legyünk fegyelmezettek és alázatosak, hogy derűs(ebb) legyen a következő esztendő!
Kapcsolódó cikk: Ez (is) történt Gödöllőn, 2020-ban, a Covid árnyékában (1. rész)
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|