Augusztus közepétől rendelet szabályozza a gödöllői vendéglátó-helyek éjszakai nyitva tartását
Eredetileg úgy volt, hogy a gödöllői képviselőtestület tagjai június 26-i tanácskozásukon tárgyalnak – és, ha legalább nyolcan támogatják a polgármesteri előterjesztést, akkor el is fogadják – a vendéglátást folytató üzletek éjszakai nyitvatartási rendjéről szóló önkormányzati rendeletet.
Normál esetben nem szokott megtörténni, hogy egy ilyen horderejű témakör a testületi döntés előtt hír forrásává váljon, ám ez most, köszönhetően az „új városi kommunikációnak”, megtörtént. A bejegyzéshez írt negatív vélemények és kifogások láttán, Gémesi György elrendelte a bejegyzés törlését, majd június 23-án arról tájékoztatott, hogy július 3-án a vendéglátó-ipari üzletek, vállalkozások képviselőit várja egy konzultációra, majd július 9-én lakossági fórumot tartanak a Gödöllői Város Könyvtár és Információs Központban.
A valamivel több mint két és félórás lakossági fórum lezajlott, majd a rendelet-tervezet július 17-én, rendkívüli ülésen a gödöllői képviselőtestület tagjai elé került. Miután a városatyák többsége (a három GDL Pelikános képviselő tartózkodott) rábólintott a jogszabályra, az augusztus 15-étől hatályba lép.
Az igencsak ellentmondásos megítélésű rendelet megalkotásának apropóját az adta, hogy az előterjesztést aláíró polgármester a gödöllői vendéglátó-egységek éjszakai (23 óra és 6 óra közötti) nyitvatartási rendjének szabályozása útján látja indokoltnak a lakosság egészséges életkörülményeinek, továbbá a pihenéshez és az éjszakai nyugalomhoz való jogának biztosítását.
A rendelet hatálya alá tartozó üzletek a hét minden napján 6 órától 22 óráig tarthatnak nyitva, kivéve a szabad- és munkaszüneti napokat megelőző napokon, amikor 6 órától 23 óráig tarthatnak nyitva.
A vendéglátó üzlet üzemeltetőjének a rendeletben foglaltaktól eltérő nyitvatartási időt a jegyzőtől kérelmeznie kell. A jegyző a nyitva tartást engedélyezheti a fenti időkerettől eltérően is az üzemeltető írásos kérelmére, az üzlethelyiségben időkorlát nélkül, a vendéglátást folytató üzlet teraszán, kerthelyiségében tartózkodás esetén legfeljebb hajnali 2 óráig annak a vendéglátást folytató üzletnek, amely • ellen a kérelem benyújtását megelőző 1 éven belül panaszt nem tettek, vagy panasz esetén megállapítást nyert, hogy a panasz nem volt megalapozott, • vendéglátó-üzlet a fizetővendégek számára legalább 20 ülőhellyel rendelkezik, • vendéglátó-üzletben a toalett és higiénés helyiségek tisztaságát rendszeresen ellenőrzik, azokat takarítják és fertőtlenítik, melyről jól látható helyen kihelyezett nyilvántartást vezetnek, • vendéglátó-üzlet üzemeltetője – a vendéglátó üzletre vonatkozóan – a környezeti zaj kibocsátási határérték megállapítását kérte, és a határérték betartásának feltételeit megteremtette, • társasházban lévő üzlet esetén írásos közgyűlési határozati hozzájárulással rendelkezik, és • az üzemeltető vállalja, hogy az eltérő éjszakai nyitva tartást követő napon, reggel 8 óráig a vendéglátást folytató üzlet környezetében lévő hulladék összegyűjtéséről és elszállításáról gondoskodik.
A rendelet hatálya nem terjed ki: • az üzemanyagtöltő-állomások területén kialakított üzletekre, • a szálláshely szolgáltatókra, és annak részeként üzemeltetett üzletekre (kivéve az egyéb szálláshely szolgáltatókat), • a kulturális szolgáltatást nyújtó intézmények területén, illetve a helyi építési szabályzatban és szabályozási tervben meghatározott különleges oktatási területen kialakított üzletekre, • esküvő, lakodalom helyszínére az esküvő, lakodalom időtartama alatt, • a vendéglátást folytató üzletek tárgyév december 31. napján 20 órától a tárgyévet követő év január 1. napján 6 óráig a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet szerinti bejelentési kötelezettség alapján tartott szilveszteri rendezvényeire, valamint • az önkormányzat, az önkormányzat intézménye vagy gazdasági társasága szervezésében megtartott rendezvény helyszínére, a rendezvény időtartama alatt.
Fontos adalék, hogy a rendelet rendelkezéseit a már működő, vendéglátást folytató üzletekre is alkalmazni kell, illetve, amennyiben a már működő vendéglátást folytató üzlet a rendelet hatálybalépésekor a bejelentése szerint a korábban említett időpontoknál későbbi időpontig tart nyitva, a vendéglátást folytató üzlet tulajdonosa, bérlője, üzemeltetője az eltérő nyitva tartási rendű üzletek működését a rendelet hatályba lépésétől számított nyolc napon belül a rendeletben foglaltakhoz köteles igazítani és a megváltozott nyitva tartást a jegyzőnél bejelenteni.
A rendeletben foglalt előírások megsértése esetén a jegyző közigazgatási bírságot szab ki. Ennek felső határa természetes személy esetén 200 ezer forint, jogi személy esetén 2 millió forint lehet.
A jegyző – a rendlelet mellékleteként elfogadott – kérelem alapján akár alkalmi, akár állandó éjszakai nyitva tartás engedélyezésére jogosult. Az engedély visszavonásáról szóló határozat véglegessé válásától számított 90 napig a vendéglátó üzlet eltérő nyitva tartással nem működhet. Egy éven belüli ismételt visszavonás esetén a vendéglátó üzlet 6 hónapig eltérő nyitva tartási engedélyt nem kaphat.
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|