Mérséklődött a műszaki mentések száma a gödöllői parancsnokság illetékességi területén
Akárcsak tavaly, idén is májusban érkezett el az a pillanat, amikor a várost irányító grémium tagjai megismerhették a Gödöllő Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság egy évvel korábban végzett tűzvédelmi tevékenységéről szóló beszámolót, amit május 22-én Szigeti Róbert tűzoltó alezredes, gödöllői tűzoltóparancsnok és Kristóf Sándor tűzoltó alezredes, a helyi katasztrófavédelmi kirendeltség vezetője terjesztett a városatyák elé.A Szabadság út 28. szám alatti épületben működő gödöllői tűzoltó-parancsnokság 26 településre (mintegy 200 ezer lakos) kiterjedő működési területén – 1.081 riasztásból – összesen 690 (2023-ban 842) beavatkozást igénylő esemény történt tavaly. A beavatkozással járó műszaki mentések száma 438 (2023-ban 599) esetre rúgott, míg tűz miatt 252 esetben (2023-ban 243) volt szükség beavatkozásra. A regisztrált szabadtéri tűzesetek száma 109 volt (2023-ban 97). A műszaki mentések sorában a 2023-as 290 esetszámhoz képest tavaly 130 esetre mérséklődött a viharkárok, fakidőlés miatt szükséges helyszíni teendő. Közúti balesetnél 196 (2023-ban 185) alkalommal kellett intézkedni, szándékosan megtévesztő jelzés pedig 7 ízben történt. A téves jelzések szám 289 esetre rúgott 2023-ban, amihez jelentősen hozzájárult a munkahelyeken munkavégzés közben „éles” üzemmódba kapcsoló tűzjelzők riasztása is.
Említést érdemel, hogy a gödöllői parancsnokság illetékességi területén – akárcsak egy évvel korábban – 2023-ban négy esetben regisztráltak szén-monoxiddal kapcsolatos eseményt. Emellett figyelemre méltó, hogy az otthon jellegű tűzesetek (72 eset) arányszáma (28,6%) egyfajta stagnálást mutat a korábbi esztendőhöz képest (28%).
Gödöllő területén 159 műszaki mentésnél (2023-ban 221) és 86 tűzesetnél (2023-ban 118) akadt dolguk a helyi lánglovagoknak, akik hat plusz egy tartalék, többségében korszerű szerből álló gépjármű-állományra támaszkodhatnak munkájuk során. Ezen felül a Szabadság út 28. szám alatt található tűzoltólaktanya épülete elavult állapotának felszámolására, a létesítmény energiahatékonysági korszerűsítésére (nyílászáró-cserék, homlokzati hőszigetelés) – a lehetőségekhez mérten – folyamatosan történnek intézkedések, és lezajlott a szertár padozatának műgyantával való burkolása. Az árnyékolástechnika fejlesztése folyamatban van, ami ugyancsak hozzájárul a munka- és feladatellátási körülmények javításához, a szakmai elvárásoknak megfelelő feladatvégzésre történő felkészüléshez.
Összegzésképpen elmondható, hogy – köszönhetően a lakosságtájékoztató és a minőségében, valamint mennyiségében egyaránt növekvő megelőző tevékenységnek is – a gödöllői parancsnokság tűzoltási és műszaki mentési beavatkozásainak számában kirívóan romló tendencia nem figyelhető meg, mi több, egyes számokban javulás mutatkozik. Az elmúlt évben nem volt olyan tűz- vagy katasztrófavédelmi esemény a gödöllői parancsnokság illetékességi területén, ami lakosságvédelmi intézkedést igényelt volna.
Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a kockázatokkal a jövőben is számolni kell. Ezek főként a mezőgazdasági területen, az otthoni környezetben, a közlekedésben, a folyamatosan bővülő ipari tevékenységben, valamint az egyre markánsabb időjárási jelenségekben testesülhetnek meg.
Az elmúlt esztendőben a helyi parancsnokság minden tagja szakmai hozzáértéséről, elhivatottságáról tett tanúbizonyságot az elméleti és gyakorlati képzések segítségével. Munkájukért többen részesültek elismerésben: egyikük a Magyar Bronz Érdemkereszt kitüntetést vehette át a köztársasági elnöktől, és volt, aki első díjat nyert a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács tavalyi pályázatán.
Kapcsolódó cikkek: A gödöllői tűzoltóság vezetője szerint az a legjobb káresemény, amihez nem kell vonulni Soha nem vagyunk készen – vallja a Gödöllői Katasztrófavédelmi Kirendeltség új vezetője
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|