A Gödöllő COOP Zrt. gödöllői, 90-es számú, 153 négyzetméteres eladóterű Arany János utcai üzletének jelenlegi – 1971-ben épült, majd 1987-ben bővített – épületébe április 19-én, szombaton térhetnek be utoljára a vásárlók. Ezt követően, várhatóan októberben már egy vadonatúj üzlet fogadja mindazokat, akik akár a közvetlen környékbeli utcákból, akár más városrészekről (például: a közelben lévő Csanak, vagy Máriabesnyő) kívánják felfedezni a kereskedelmi egység kínálatát.
Április 25-én. stratégiai megállapodás keretében újította és erősítette meg a gödöllői központú Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) a Honvédelmi Minisztériummal korábban – még a jogelőd Szent István Egyetemmel – megkezdett közös munkát. A hatékonyabb együttműködést ösztönző dokumentumot dr. Gyuricza Csaba rektor és dr. Kutnyánszky Zsolt, a szaktárca haderőfejlesztésért és védelempolitikáért felelős államtitkára látták el kézjegyükkel Gödöllőn, a Tudástranszfer Központban.
Április 25-én. stratégiai megállapodás keretében újította és erősítette meg a gödöllői központú Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) a Honvédelmi Minisztériummal korábban – még a jogelőd Szent István Egyetemmel – megkezdett közös munkát. A hatékonyabb együttműködést ösztönző dokumentumot dr. Gyuricza Csaba rektor és dr. Kutnyánszky Zsolt, a szaktárca haderőfejlesztésért és védelempolitikáért felelős államtitkára látták el kézjegyükkel Gödöllőn, a Tudástranszfer Központban.
A közös munka méltatásaképp dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora kijelentette, hogy ma már nem lehet kérdés az, hogy az agrárium és a védelmi képességek erősítése, fejlesztése, megőrzése, valamint a nemzetbiztonság nagyon szorosan összekapcsolódnak. Rámutatott arra is, hogy sokáig a közvélekedés szerint egy ország biztonságát alapvetően az határozza meg, hogy milyenek a fegyveres testületei, ezeken belül is elsősorban a hadserege. Mint leszögezte, véget ért az az időszak, amikor nem kell számolnunk krízishelyzetekkel, háborús konfliktusokkal, amikor ne kellene felkészülnünk járványokra, és amikor ne kellene akár éles helyzetben is helytállnunk.
- Ilyen helyzetekben nem csak az határozza meg egy ország védelmi képességét, hogy mekkora a területe, és milyen a hadseregének a védelmi képessége, hanem az is kulcsfontosságú, hogy például képes-e élelmiszert előállítani, képes-e az élelmiszer biztonságát meghatározni, képes-e az energiaellátás biztonságát magának megteremteni. A nemzeti szuverenitás egyik fokmérője az, hogy milyen mértékben és módon tudja magának ezeket a feltételeket megteremteni – húzta alá dr. Gyuricza Csaba. A MATE rektora hozzátette azt is, hogy a most aláírt megállapodással szorosabbra és még hatékonyabbra fűzi az egyetem a Honvédelmi Minisztériummal való közös munkát.
Az eseményen dr. Kutnyánszky Zsolt, a HM haderőfejlesztésért és védelempolitikáért felelős államtitkára – többek között – elmondta: a mostani találkozásnak a célja, hogy egy új lendületet adjunk a jövőben a közös munkának. A Honvédelmi Minisztérium, valamint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem új szintre fog lépni az együttműködésében. Kettő fontos területen indulnak tovább közösen: elindítják a tartalékos egyetemi programot, a másik nagy közös terület pedig a kutatás-fejlesztés lesz. Az államtitkár a rendezvényen bemutatott katonai élelmiszer-fejadagcsomagok kapcsán úgy fogalmazott, a honvédelmi tárca nagyon fontosnak tartja, hogy a magyar katonák élelme magyar legyen hazai alapanyagból, hazai ízléshez kialakítva, hazai gyártással és ellenőrzéssel. Mindez ugyanis nem csak a katonák jólétéről szól, mivel ezen élelmiszereknek az előállítása munkahelyeket teremt, valamint megrendeléseket és fejlődést hoz a hazai agrárium és élelmiszeripar számára.
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet munkatársai által, a Magyar Honvédség katonái számára fejlesztett MRE (Meal Ready to Eat) csomagokat dr. Mednyánszky Zsuzsanna, az intézet Táplálkozástudományi Tanszékének vezetője mutatta be, részletezve azokat a nemzetközi kritériumokat, amiknek a 14 – köztük gluténmentes és vegetáriánus fogásokat is tartalmazó – menüből álló fejlesztésnek meg kellett felelnie. A bemutatott fejadagok kapcsán dr. Gyuricza Csaba rektor kiemelte, hogy egy első olyan kézzelfogható eredmény született, ami mérföldkő a honvédelem és az agrártudomány együttműködésében, amit szükséges továbbfejleszteni.
A most megkötött együttműködési megállapodás célja elsősorban a Magyar Honvédség társadalmi támogatottságának, a katonai pálya — különösen a szerződéses és az önkéntes tartalékos szolgálati jogviszony — ismertségének és népszerűségének növelése, a toborzási hatékonyság fejlesztése érdekében. A közös munka kiterjed továbbá oktatási, kutatási és tudományos területekre, közös képzési programok szervezésére a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel, előadások megtartására, oktatási anyagok készítésére, valamint védelmi fejlesztési és innovációs tevékenységekre. A megállapodással a két szervezet minél hatékonyabban kívánja egymás tevékenységét támogatni és erősíteni, szellemi és infrastrukturális erőforrásaik felhasználásával. Forrás: MATE Médiaközpont