Mit kell tudni az OSB lapokról?
Az OSB lap egy sokoldalú eszköz, építkezések, házfelújítások során sokaknak van rá szükségük. Azt azonban kevesen tudják, melyik fajtáját válasszák a terméknek, hiszen többféle kivitel is elérhető.
Cikkünkben bemutatjuk a főbb jellemzőiket, és arra is kitérünk, melyik a legjobb kültérre, és milyen vastagságú az ideális az egyes szerkezetekhez.
Az OSB lapok jellemzői Az OSB lap – az angol Oriented Strand Board rövidítése nyomán – egy olyan kiegészítő, amelyet préseléssel állítanak elő, alapanyaga fenyő. Az ebből készült faforgácsokat hosszában és keresztben egymásra préselik, a rétegeket fenolt nem tartalmazó anyaggal ragasztják össze.
Ennek eredményeként egy magas szakítószilárdsággal rendelkező, kellően tartós alap jön létre. Ebbe a csavarok, szegek könnyen betehetők, otthoni barkácsolás során is könnyű az anyaggal bánni. Különféle projektekben használhatjuk őket.
A lapok különböző vastagságúak lehetnek: a Lambéria Pont Fatelep kínálatában igen sokféle kivitelben kaphatók.
Négy fajtája ismert: az OSB 1 és az OSB 2 csak beltérre való, kültérre az OSB 3 kerül leggyakrabban – ezt részleges vízállóság jellemzi, tehát kezelőanyaggal védeni kell majd. Ha teljes vízállóságra vágyunk, akkor az OSB 4 lesz a megfelelő választás.
Az OSB 3 terhelhetősége Fontos kitétel lesz, hogy mekkora a standard, azaz az OSB 3 lap terhelhetősége, mérete, mert nem mindegy, milyen projektben kerül felhasználásra.
Mindegyik modell 1250 mm x 2500 mm, azonban a vastagságuk eltérő. A fent említett webáruházban kaphatóak 6, 8, 10, 12, 15, 18, de még 22 és 25 mm-es változatok is. Minél vastagabb a termék, annál nagyobb a tartószilárdsága, tehát annál biztosabb pontot jelent majd a konstrukciók építése során.
A 6-12 mm-es darabok viszonylag vékonynak számítanak, takarásra, burkolásra érdemes őket használni. Ha mennyezetekhez, tetőhéjazat kialakításához vagy zsaluzáshoz keresünk OSB lapot, akkor 15 mm-nél vastagabbat válasszunk.
Néhány fontos adat ezermestereknek • 15 mm-es OSB 3: 100 kg/m2 a terhelhetősége 71 cm-es alátámasztás esetén. Amennyiben az alátámasztások csak 52 cm-re vannak, a lap terhelhetősége 250 kg/m2-re növekszik.
• 18 mm-es OSB 3: Itt a 250 kg/m2-es terhelhetőséget 63 cm-es alátámasztással érhetjük el. A lap 300 kg/m2 terhelést is elbír, ha az alátámasztások 59 cm-re vannak egymástól.
• 22 mm-es OSB 3: Elég csak 104 cm-re rakni az alátámasztásokat, ha megelégszünk a 100 kg/m2-es terhelhetőséggel. 300 kg/m2 elérése esetén tegyük a tartóoszlopokat 72 cm-es távolságra egymástól.
Azt is könnyű kiszámolni, mennyi egy OSB lap súlya: ez a lap vastagságától függ, 2-vel kell szorozni. Például: a 6 mm-es OSB lap 12 kg lesz, a 15 mm-es 30 kg, stb.
 Nútféderes változatok Fontos megjegyezni, hogy ma már az OSB lapok között is találunk nútféderes változatokat, ezekre nem vonatkoznak a fentebb ismertetett szabályok. A méretük is kisebb: 675 mm x 2500 mm.
Jobb, ha a bevásárlás előtt megkérdezzük az adott webáruház munkatársait, melyik kivitelt javasolják a projektünkhöz: a Lambéria Pont Fatelepnél készséggel állnak rendelkezésre. Kép forrása: lamberiapont.hu (x)
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|