Rendezték a problémás gödöllői sportingatlan-ügyeket
Február 20-án három olyan előterjesztést is tárgyaltak a gödöllői képviselőtestület tagjai, ami sportfinanszírozási témájú volt. Mindet egybevetve, 233.159.414 forint közpénz sorsa változott meg.
Kosárlabda-csarnok: közel 70 millió forintot ismertek el pénzügyi teljesítésként Kevéssel több mint öt éve arról szólt a gödöllői képviselőtestület döntése, hogy – a belvárosi, egykori teniszpálya-ingatlanon meghiúsult városi sportcsarnok helyett – a VÜSZI NKft. Dózsa György úti telephelyén kosárlabda-csarnok létesüljön. A Gödöllői Sport Klub két TAO-s sportfejlesztési pályázaton kevéssel több mint 1,1 milliárd forint összegű társasági adó felhasználására vonatkozó igazolást kapott a sportági szakszövetségtől a beruházás megvalósítása érdekében. Ha minden stimmelt volna, önkormányzati forrás nélkül épülhetett volna meg a szóban forgó sportcsarnok. Azonban, mivel a TAO-rendszer utófinanszírozott, az önkormányzat szerződésben vállalta, hogy a beruházás előkészítéséhez és elkezdéséhez két évre (2020 és 2021) összesen 640 millió forintos kamatmentes visszatérítendő támogatási keretet különít el. A projekt előkészítése folyamán a Gödöllői Sport Klub 68.302.504 forintos kiadással szembesült, amit az engedélyezési- és kiviteli tervekért kellett kifizetni. A klubvezetés 2020 szeptemberében kérelmezte az összeg beszámítását a visszatérítendő támogatási keretbe, ám a beruházás – döntően a TAO-támogatás lehívásának 2021. június 30-ával lejárt határideje miatt – nem valósult meg. A városvezetés a szóban forgó tartozás összegét február 20-án pénzügyi teljesítésként ismerte el, egyidejűleg hozzájárult a támogatási szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetéséhez. Logikusan végiggondolva az ügyletet, az önkormányzat „papíron” 68,3 millió forintért vett kiviteli tervet egy olyan létesítményre, ami több mint valószínű, hogy soha nem valósul meg.
A rossz szájíz mérséklése érdekében említést érdemel, hogy a VÜSZI NKft. Dózsa György úti telephelyén – 25 millió forintos önkormányzati támogatás és 50 millió forintos, időközben visszafizetett városi kölcsön felhasználásával – 2021 tavaszára megépült az asztalitenisz-csarnok.
Táncsics Mihály úti sportcentrum: csaknem 115 millió forintért szerezte meg a 181 milliót érő öltözőépület tulajdonjogát az önkormányzat Négy évvel ezelőtt kapott használatbavételi engedély a Táncsics Mihály úti sportcentrumban megvalósult öltözőépület, aminek kivitelezési költsége meghaladta a bruttó 235 millió forintot. A beruházás anyagi fedezetének biztosításához a gödöllői önkormányzat is hozzájárult: két részletben (50 millió forint és 28.407.143 forint) 78.407.143 forintos visszatérítendő támogatással. Ezen felül a Gödöllői Sport Klub által felhalmozott 36.449.767 forintos bérletidíj-tartozást a tulajdonos önkormányzattal szemben. A mindent egybevetve 114.856.910 forintos egyesületi tartozást a városvezetés pénzügyi teljesítésként elismerte, azzal, hogy cserébe térítésmentes átadással megkapja a – könyv szerinti értéken számolva – közel 181 millió forintot érő öltözőépület tulajdonjogát.
Vívócsarnok: 50 millió forintos támogatást minősítettek át vissza nem térítendővé Közel hét és fél éve, 2017 szeptemberében született döntés arról, hogy a városvezetés – az Isaszegi úti telken felül – 50 millió forintos, kamatmentes, vissza nem térítendő támogatást biztosít az időközben elkészült és átadott gödöllői vívócsarnok építésére. Őt évvel ezelőtt, 2020 februárjában a települést irányító grémium arról határozott, hogy további 50 millió forint visszatérítendő önkormányzati közpénz-dotáció is megilleti az Ötvös Károly Sport Nonprofit Kft-t, úgynevezett: államháztartáson kívüli visszatérítendő felhalmozási támogatás formájában. A Gémesi Csanád vezetésével működő cégnek a kapott támogatást még 2020-ban vissza kellett volna fizetni, ez azonban nem történt meg. Ezt követően – annak ellenére, hogy az eredeti szerződésben legfeljebb egy éves meghosszabbítási lehetőség szerepelt – négyszer hosszabbították meg a visszafizetési határidőt, aminek utolsó dátuma 2024. június 30-a volt.
A visszafizetés azonban nem történt meg. Ennek oka abban keresendő, hogy „a beruházás teljes körű pénzügyi lezárása a műszaki átadás ellenére nem tudott megtörténni. A Magyar Vívó Szövetség a beruházás pénzügyi lezáráshoz elnökségi határozatot fogadott el, amiben szerepel a gödöllői vívócsarnok projekt kapcsán benyújtott 40-60 millió forint közötti támogatási összegre vonatkozó előterjesztés, azonban az elnökségi határozat szerint javasolt összeg folyósítása vonatkozásában továbbra sem kapott a társaság pozitív visszajelzést, így a beruházás végszámlájának előfinanszírozásához felhasznált támogatási összeg visszatérítési kötelezettségének nem tud eleget tenni.” Ráadásul, időközben a létesítményfejlesztési program kikerült a Magyar Vívó Szövetség prioritásai közül, így nem nyílt/nyílik lehetőség a megpályázott támogatási összeg lehívására.
A történtek alapján az a jogilag járható „menekülési” lehetőség maradt, hogy az öt évvel ezelőtti támogatási szerződésben a visszatérítendő támogatást vissza nem térítendőre módosítják.
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|