Nincsenek könnyű helyzetben az első lakásvásárlók Gödöllőn
Az Y és Z generáció fogyasztási szokásai és elvárásai számos területen eltérnek az idősebb generációkétól – derült ki egy friss felmérésből. A legszembetűnőbb változást a lakóhely-választás hozta, ami alapvetően formálta ezen generációk igényeit és viselkedését.Az Y és Z generáció lakóhely választási preferenciái drámaian különböznek az idősebb korosztályokétól, ami alapvetően meghatározza az ingatlanpiac alakulását is. E generációk tagjai gyakran keresnek olyan városokat és környékeket, amelyek nemcsak modern infrastrukturális megoldásokat kínálnak, hanem a közösségi élet, a fenntarthatóság és a zöld területek jelenléte is fontos számukra.
Hogyan élnek a digitális generációk? Az Y (főként az 1982 és 1994 között születtek), és különösen a Z generáció (döntően az 1995 és 2009 között születettek) jobban értékeli a munkahelyi rugalmasságot és a munka–magánélet egyensúlyát, és a korábbi generációknál mobilisabbak, gyakrabban váltanak munkahelyet. Sokszor kevésbé hajlanak hosszú távú elköteleződésre, így később alapítanak családot, ami az otthonteremtési szokásaikra is hatással van. A köznyelvben már „bérlői generációnak” is említett 20 és 35 év közöttiek megjelenésével egyre többen választják az albérletet saját ingatlan helyett, részben az ingatlanárak magas szintje, részben pedig az alacsonyabb jövedelmi szint és a mobilitási igény miatt.
Megfigyelhető trend, hogy a családalapítás és otthonteremtés időpontja egyre későbbre tolódik az említett generációk esetén. Az Y és Z generáció tagjai valamivel megfontoltabbak, fontos számukra a hosszú távú anyagi biztonság, így jelentősebb megtakarítással is rendelkeznek. Nem véletlen hát, hogy magasabb elvárásokat támasztanak a megvásárolni kívánt ingatlannal szemben. Ezek az igények az ingatlan elhelyezkedésében, az alkalmazott anyagokban és technológiákban is megmutatkoznak, amelyekre az építőiparnak felkészült válaszokkal kell reagálnia – derült ki egy hazai építőipari gyártó cég elemzéséből.
Sok fiatal választja az agglomeráció településeit Gödöllő is egyike a legnépszerűbb település a fiatalok és fiatal házaspárok körében, akik első lakásvásárlás előtt állnak. Számukra Budapest közelsége és a nyugodt, természetközeli környezet ideális kombinációt jelent. A jól kiépített autóúti- és vasúti összeköttetésen keresztül gyorsan elérhető a főváros, így a város kényelmes otthont nyújt azoknak, akik a nagyvárosi munkahelyek közelségét keresik. Ráadásul, Gödöllőn egyre több modern, fiatalos lakópark épül, ami vonzza az első otthonukat kereső fiatalokat. Ennek eredményeképp az építtető cégek kommunikációjába egyértelműen beépült a CSOK Plusz, mint hívószó.
Ez a tendencia egyébként már nem újkeletű, a 2015-ben bevezetett otthonteremtési támogatást az elmúlt 8 évben több mint 233 ezer család igényelte. Habár a járásokra vonatkozó részletes statisztika nem ismert, valószínű, hogy a gödöllői járásban is több száz család igényelte a CSOK-ot az indulás óta. Ezt alátámasztja a gödöllői ingatlanárak évek óta tartó emelkedése is.
Közel 30%-os átlagos áremelkedés az elmúlt két évben 2022-től 2024 közepéig egy általános emelkedő tendencia figyelhető meg, ami az ingatlanpiac növekedését jelzi egy hazai ingatlanközvetítő portál statisztikái szerint. Egy időszakos visszaesést követően 2024 közepén az átlagos négyzetméterárak csúcsot értek el, majd enyhe csökkenés ment végbe 2024 szeptemberéig.
Akik az elmúlt két évben már tervezték az ingatlanvásárlást, nem jártak jól: az átlagos négyzetméterár 2022 januárja és 2024 szeptembere között közel 160 ezer forinttal nőtt, ami mintegy 29,13%-os emelkedést jelent. A mostani lakásvásárlóknak már átlagosan 700 ezer forintos négyzetméter árakkal kell számolnia. Forrás: Creditline.hu
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|