Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter egyedi céltámogatásával egy eddig ismeretlen Erzsébet királyné portréval bővült a Gödöllői Királyi Kastély gyűjteménye. A hírt a szaktárca vezetője együtt jelentette be július 1-jén dr. Ujváry Tamással, a gödöllői kastélyt működtető gazdasági társaság ügyvezető igazgatójával. A különleges műalkotás Georg Raab, az osztrák császári udvar egyik legjelentősebb portréfestőjének munkája – olvasható a Gödöllői Királyi Kastély hírportálunkhoz eljuttatott közleményében.
A Hangjegy Színház nyári sorozata, a Sisi nevét viselő, július 7-e és 20-a között lezajló, nyolc programból álló előadásfolyam megtölti élettel a Gödöllői Királyi Kastély parkját. Az érdeklődők népszerű produkciókat láthatnak a csillagok alatt, fergeteges művészek tolmácsolásában.
A Gödöllőt átszelő Rákos-patak adta természeti környezet méltó revitalizációja és kialakítása érdekében már közel másfél évtizede folynak – különböző intenzitású és eredményességű – szakmai egyeztetések. A természeti kincs Pest megyei szakaszának rendezése, illetve a patak menti területek (öko)turisztikai, rekreációs és egyéb potenciáljának kihasználása összehangolt fellépést igényel. Ennek érdekében a célok megvalósításához szükséges anyagi forrást a konzorciumot vezető Pest Vármegyei Önkormányzat az érintett települések (Szada, Gödöllő, Isaszeg, Pécel) bevonásával – azokkal konzorciumot alkotva – egyedi, a központi költségvetésből származó támogatásból kívánta és kívánja biztosítani.
A forradalmi olefin metatézis technológia új otthonra talál Magyarországon: a XiMo Hungary Kft. – az olefin metatézis globális éllovasa és a korszerű katalizátorfejlesztés szakértője – június 26-án ünnepélyes alapkőletétellel indította el új gyártóüzemének építését a Gödöllői Innovációs és Logisztikai Parkban. Az új üzem a XiMo innovatív metatézis-katalizátorainak nagyüzemi gyártására összpontosít majd, a cég technológiája Nobel-díjas tudományos alapkutatásra épül.
Többen emlékezhetnek rá, hogy március 12-én rendezték meg a gödöllői moziban a csapatban – akkor még „csak” – olimpiai bronzérmes (2021 Tokió), világ- és Európa-bajnok gödöllői kardvívóról, Gémesi Csanádról szóló, Küzdelem a végsőkig című dokumentumfilm díszbemutatóját.
Az alkotást – aminek rendezője Gémesi Gergely, Csanád unokatestvére – azóta több helyen is bemutatták, ráadásul, július végén a MATE-Gödöllői EAC kardvívója a párizsi olimpián ezüstérmet nyert a magyar kvartett tagjaként. A Viola Pictures által menedzselt film sikerét mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy bekerült az 1983-ban alapított Sporttelevíziók Szövetsége (FICTS) által életre hívott nemzetközi sportfilm-fesztivál milánói világdöntőjébe, amit idén immár 42. alkalommal rendeznek meg. A 130 tagországot tömörítő nemzetközi szervezetet – a sport értékeit filmen és televízióban történő népszerűsítés miatt – a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elismerte.
A Küzdelem a végsőkig (Fight to the end) című filmet – az esemény közösségi oldalán megjelentek szerint – november 8-án, pénteken 11.05 órától láthatják az érdeklődők a milánói Scacchi Akadémia Testori elnevezésű előadótermében (Milánó, Via Edmondo de Amicis, 17). Az ünnepélyes díjátadó ceremóniát november 9-én, szombaton 17 órakor rendezik meg a milánói Palazzo Lombardia dísztermében.
A filmenként 60 eurós nevezési díjjal meghirdetett fesztivál egyben verseny is, amit 8 kategóriában (olimpiai és paralimpiai szellem, dokumentum, sport és társadalom, mozi és tévé foci, mozi, rövid sporttörténetek, olimpiai érzés és e-sport) rendeznek meg. A hét tagból álló nemzetközi zsűri több díjat is kioszt majd, de az már most biztos, hogy a kulturális seregszemlén résztvevő alkotások készítői – úgynevezett – „érdem-diplomában” részesülnek.