Eredetileg úgy volt, hogy a MOL 2023. július 1-jén életbe lépett hulladékgazdálkodási koncessziója értelmében az idei év első napjától élesedik a fém-, az üveg- és az egyéb (műanyag) italcsomagolások (tejtermékek dobozai kivételével) visszaváltása. A visszaváltó automatákra épülő új rendszer – főként a gyártók sikeres lobbitevékenységének köszönhetően – végül fél évvel később, idén július 1-jétől vált mindennapjaink szerves részévé.
A Diverzitás Alapítvány 2022-ben indította el „Hortus Medicus - kertterápiás képzési eszköztár kidolgozása” című nemzetközi Erasmus+ partnerségi projektjét, aminek célja a terápiás kertművelés megismertetése és elterjesztése hazánkban. Ennek érdekében a projekt erdélyi, olasz, osztrák és magyar résztvevői egy 120 tanórás terápiás kertművelés képzési tematikát dolgoztak ki, emellett a témában e-learning tartalmat és kézikönyvet készítenek. A program megvalósulásának eddigi történetét és további részleteket, terveket Csapó Beatrix szakmai vezető foglalta össze.
A Gödöllői Fiatal Művészek Egyesülete – szlengesített rövidítéssel GÖFME – fiatalok összefogásának eredményeként, önerőből alakult 1998-ban azzal a céllal, hogy felkutassa a művészi pályára készülő gödöllői és környékbeli tehetségeket, és számukra további fejlődési lehetőséget biztosítson. A Horváth Zoltán által vezetett művészeti csoport számos bemutatón és előadáson van túl, fellépéseik sokaknak nyújtottak maradandó élményt. A GÖFME kulturális életének legfrissebb fejleményeiről és a megvalósításra váró tervekről dr. Horváth Zoltán elnökkel beszélgettünk.
Ebben az évben immár negyedik alkalommal rendeztek közönségszavazást az Év Fája vetélkedő keretében. A 41 nevezésből idén 12 fát juttatott tovább az Ökotárs Alapítvány zsűrije a nyilvános döntőbe. Az idei versenyben – az Év Fája mellett – Hős Fát is lehetett jelölni, azaz: valamilyen okból veszélyeztetett példányt, amelynek megmentéséért küzdöttek vagy küzdenek a jelölői. Ezt a címet a Gyümölcsoltó Boldogasszony 303 éves Árpával érő solymári körtefája érdemelte ki.
Az idei versengésnek gödöllői vonatkozása is volt. A top 12 fa között szerepelt egy mesebeli vén vackorfa (vadkörte), ami a Szent István Egyetem Botanikus Kertjében található. Kora 280 évre tehető, magassága 18 méter, míg törzsének kerülete 321 centiméteres.
A minap bekövetkezett az, amire az utolsó napokban rejtetté tett szavazás egy hónappal ezelőtti állása alapján számítani lehetett: a gödöllői kuriózum – mondhatni – nagy fölénnyel, több mint 4 ezer szavazattal elhódította az Év Fája 2013 címet. A döntős fákra összesen csaknem 19 ezer szavazat érkezett, az eredményhirdetést november 29-én rendezték meg. Az Év Fája versengés magyarországi győztese részt vesz a jövő év elején rendezendő európai versenyben, ahol az Európai Év Fája címet lehet elnyerni.
Visszatérve a vén vackorra: egy helyi legenda szerint a mára méretes példánnyá cseperedett fát gróf Grassalkovich Antal ültettette, aki egy szerencsés kimenetelű vadászat után a sebzett vadkan elől egy vadkörtefán talált menedékre. Hálája jeléül elrendelte, hogy gödöllői birtokán ezer vadkörtét ültessenek a jeles fa tiszteletére. A huszadik század hajnalán a pásztorok még 7 idős példány alatt pihentették nyájaikat, de napjainkban már csak egy túlélője maradt a sokadalomnak. Forrás: evfaja.hu