Vissza normál nézetbe Nyomtatás

Felélt gödöllői közpénz-milliárdok

2025-05-23 14:33:49

A gödöllői képviselőtestület tagjai a május 22-én lezajlott tanácskozásukon vitatták meg a település előző évi gazdálkodásáról szóló beszámolót. A várost irányító grémium május 11 igen szavazattal (lokálpatrióta klubos képviselők és Kovács Barnabás – TEVE Egyesület) és 3 tartózkodással (GDL Pelikános képviselők) elfogadta azt a határozati javaslatot, amit Gödöllő 2024. évi zárszámadásával kapcsolatosan a döntés-előkészítők megfogalmaztak.

A település 2024-es gazdálkodását összefoglaló zárszámadásnak – miként az elmúlt években – nem csak a polgármester, hanem első számú helyettese, Bárdy Péter is előterjesztője volt. Az alpolgármester szóbeli kiegészítésében – többek között – elmondta, hogy a számadatok alapján a város gazdálkodását a stabilitás jellemezte a tavaly esztendő folyamán, ami megalapozta a helyi közszolgáltatások magas színvonalának biztosításá

A GDL Pelikán Szövetség Gödöllőért Egyesület képviselői közül Török Sándornak volt mondanivalója, aki elismerését fejezte ki, hogy magas színvonalú, alapos szalmai munka folyik az önkormányzati szakbizottságokban.

Ami a papíron szereplő számadatokat illeti, a terjedelmes dokumentáció tanúsága szerint 2024-ben a gödöllői költségvetés 15,426 milliárd forintos (egy évvel korábban 12,305 milliárd forint) bevételre tett szert, amiből csaknem 10,101 milliárd forintot (egy évvel korábban 9,860 milliárd forint) költöttek el.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a betétlekötések és betétfeloldások következtében a pénzforgalmi teljesítés kevéssel több mint 65,936 milliárd forintra rúg, kiadási oldalon pedig ez a tétel megközelítőleg 54,614 milliárd forintot tesz ki.

A kimutatás szerint az alaptevékenységből eredően kicsivel több, mint 5,325 milliárd forintos pénzmaradvány keletkezett. Az összeget kettéosztották: 5,1 milliárd forint kötelezettséggel terhelt, az idei költségvetésbe beépített maradvány lett (4,5 milliárd forint a tervezéskor, 600 millió forint pedig idén április 29-én egy ingatlanvásárlás miatt), míg 225,4 millió forintot szabad maradványként nevesítettek. Ez utóbbi összeg a 417,7 millió forintos általános költségvetési tartalék részét képezi.

Alaposan hizlalták a közkasszát a gödöllői vállalkozások
A közhatalmi bevételekből (döntően helyi adók) 4,5 milliárd forintos nagyságrendben tervezett forrás (építményadó, telekadó, iparűzési adó, idegenforgalmi adó, kommunális adó) az év végére meghaladta az 5,87 milliárd forintot (+30,4%). Főként a helyi cégek jártak az élen a forrás növelésében, akik a reméltnél (3,2 milliárd forint) több mint 1,3 milliárd forinttal fizettek be többet (4,586 milliárd forint) a gödöllői közkasszába. A 2016 januárjában történt bevezetése óta rendszeresen komoly vita és ellenérzés tárgyát képező kommunális adóból kis híján 235,3 millió forint folyt be 2024-ben, mintegy 5 millió forinttal kevesebb, mint egy évvel korábban.

Nyolc százalékos állami többletforrás, 4,7 százalékos szolidaritási adó-növekmény
Tavaly az állam megközelítőleg 3,114 milliárd forinttal (2023-ban 2,882 milliárd forint) támogatta a gödöllői önkormányzat működését (+8%). A város kedvezőnek mondható gazdasági teljesítőképességét az is tükrözi, hogy a magas adóerő-képességből eredeteztethető, akár a „gazdagság büntetéseként” is felfogható szolidaritási hozzájárulásként 1,005 milliárd forintot (tavaly 960,3 millió forint) vontak el a gödöllői közkasszától (+4,7%).

Fejlesztgettünk, fejlesztgettünk…
Nem kevés időt venne igénybe a behatóbb elmélyülés a zárszámadási előterjesztés tételei között, hogy – főként a kiadási oldalon – teljes képet kapjunk arról, papíron milyen pénzmozgásokat hajtatott végre a gödöllői településvezetés az elmúlt esztendőben.

Egy területről, a felhalmozási (fejlesztés és felújítás) kiadásokról azonban érdemes szót ejteni. Erre a célra összességében elköltött 1,363 milliárd forintból jelentősebb tétel az alábbiak megvalósítására jutott 2024-ben:
• szennyvíztelep- és szennyvízhálózat rekonstrukció 402,3 millió forint (ebből a blahai csapadékvíz-elvezetés kiépítése pályázati pénzből 369,7 millió forint)
• bölcsőde-fejlesztés (egyetemi terület) 374 millió forint
• út-, járda-, gyalogátkelőhely- és parkoló-építés 193,4 millió forint
• informatikai fejlesztés 62,4 millió forint
• polgármesteri hivatal Szabadság tér 6. szám alatti épületének átépítése és bővítése 44,8 millió forint
• térfigyelő rendszer fejlesztése 44,6 millió forint
• városi piac fejlesztése 25,5 millió forint

Ha már az „új városháza” megfeneklett beruházását megemlítettük, ne hagyjuk szó nélkül, hogy mibe került tavaly a gödöllői adófizetőknek a lebontott régi épület helyén kialakított főtéri létesítmény (közösségi- és irodahelyiségek) üzemeletetése. közel 41,2 millió forintba, amiből 5,7 millió forint a nyilvános WC üzemeltetésére ment el.

Beszédes kép tárul elénk, ha az alábbi adatsorokat végigböngésszük
Az egy évvel korábbi 35 millió forinthoz képest, 2024-ben csaknem 100,5 millió forintos finanszírozási támogatást kapott a Tormay Károly Egészségügyi Központ, aminek fenntartásáról a képviselőtestület idén április elején lemondott.

Ehhez viszonyítva, nem igazán panaszkodhatnak azok, akik a „külcsínre” fordított forrásokat kezelték. Tavaly ugyanis mindent egybevetve 180,6 millió forint jutott a propaganda-tevékenységet segítő és előtérbe helyező, önként vállalt feladatokra. Az összegbe tartozik a városi marketing, kommunikáció, díjak és nemzetközi kapcsolatok 64,9 millió forintja, a közterületi rendezvények 60,9 millió forintja, a belvárosi napok 48,5 millió forintja és az adventi programok 6,3 millió forintja.

Hiányérzet azért maradt…
Bár, az évek telnek, két lényeges dolog sajnálatos módon nem változik, ha összegezzük a város 2024. évi papírra vetett gazdálkodását:
1. Az idő előrehaladtával egyre többe kerül az immár csaknem 10 éve elkezdődött városháza-projekt, aminek kiadási oldala – ha egyszer végre pont kerül a kálvária végére – súrolja a 4 milliárd forintot.
2. A 2021 tavaszán jogerősen elbukott szálloda-per kapcsán keletkezett 723 millió forintos fizetési kötelezettség a G-Magistratus Zrt. felszámolását követően 439,2 millió forinttal ugyan enyhült, ám a további, a városvezetés részéről rendszeresen hangoztatott 489 millió forintos, polgári peres eljárás során behajtani kívánt „kintlévőség” összegéből az elmúlt évi számadatok között sem látszik, hogy akár egyetlen fillér is érkezett volna a helyi közkasszába. Ezt Kocsi Tamás (GDL Pelikán Szövetségben a Gödöllőiekért Egyesület) kérdésére Bárdy Péter alpolgármester megerősítette.

Mindkét, botrányosnak nevezhető „ügy” kirobbanásának oka jócskán vet fel felelősségi kérdéseket, azonban ezek közül egyik sem vezethető vissza azokra a központi intézkedésekre, amik a gödöllői önkormányzat állítólagos – egyben hangzatos – „kivéreztetését” idézhetnék elő…


Online kaszinók
Magyarország
magyar online casino

Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói

 

Kapcsolat | ImpresszumAdatvédelem | Médiaajánlat

© Gödöllői Hírek Online