Településindex 2025: nem többre, mint stagnálásra utal Gödöllő dobogós pozíciója
Az Egyensúly Intézet minden évben frissítve teszi közzé településindexét, hogy minden döntéshozó és érdeklődő olvasó számára követhetővé válhasson az egyes magyar települések fejlődésének üteme. A településindex lehetővé teszi, hogy az egyes települések fejlődését az adatok alapján lehessen megítélni, emellett segíti a döntéshozókat azoknak a területeknek az azonosításában, amik célzott fejlesztése révén hazánk helyi közösségei még sikeresebbé és erősebbé válhatnak.
Fontos hangsúlyozni, hogy az index nem az élhetőséget, hanem a települések fejlettségét méri. Bár több, az életminőséget befolyásoló tényezőt is figyelembe vesz, elsődlegesen a települések gazdasági, társadalmi és infrastrukturális adottságait veszi számításba. Azaz: nem azt mutatja meg, hogy egy-egy település mennyire vonzó vagy kényelmes lakóhely, hanem azt, hogy fejlettségi szintje hogyan viszonyul a más településekéhez.
A 15.000 fő feletti települések (67 darab), azaz, a városok versenyében – azok után, hogy Gödöllő a 2021-ben megszerzett 2. helyét tavaly a 3. pozícióra cserélte – településünk sem előre, sem hátra nem mozdult, vagyis: maradt a harmadik a 2025-ös, napokban nyilvánosságra hozott adatok alapján (40,97 indexpont, +9,2 index-pontszám változás 2014 óta).
A főváros agglomerációjában található Budaörs 2014 óta az első helyen szerepel (47,7 indexpont, +15,8 index-pontszám változás 2014 óta), a „gödöllői képet” azonban némiképp árnyalja, hogy Tata a korábbi 14. helyét a másodikra cserélte (41 indexpont, +11,4 index-pontszám változás 2014 óta).
A harmadik helyen álló Gödöllő „stagnáló” helyezését – többek között – erős oktatási és kulturális intézményhálózatának, valamint fejlett tömegközlekedésének köszönheti. Ezer lakosra vetítve itt a legmagasabb a felsőoktatási hallgatók száma (132 fő). A múzeumi látogatók száma (606,2 fő/100 lakos) a második, míg a középfokú oktatásban tanulók aránya (57 fő/1000 lakos) a harmadik legmagasabb a 15.000 fő feletti települések körében. A helyi tömegközlekedés utaskilométereinek száma (38.335 ezer km) a második legmagasabb ebben a kategóriában, míg az utasforgalom (4.825 ezer fő) tekintetében a negyedik helyen áll. Mindezek mellett a tízezer főre jutó élelmiszerüzletek száma (50 darab) az ötödik legmagasabb volt a mezőnyön belül. Az elemzők nem vizsgálták, hogy a 15 ezer fő feletti lakosságszámú települések közül melyik nem rendelkezik városházával.
Ami a Pest vármegye 6-os számú országgyűlési választókerület további településeit illeti, a 15 ezer fő feletti lakosságszámú városok rangsorában Veresegyház a 15. A közepes települések (5001-15.000 fő, 184 darab) között Nagytarcsa a 28., Szada a 33., Mogyoród a 88., Kistarcsa a 98., míg Kerepes a 127. pozíciót tölti be.
Kapcsolódó cikk: Vonzerő-vesztésben van Gödöllő az agglomerációs települések rangsorában
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|