Hét településre szűkült a gödöllői központú választókörzet
December 17-én bekövetkezett az, amit hónapok óta sejteni lehetett: a parlamenti többség elfogadta az egyes választási tárgyú törvények módosításáról szóló jogszabályt. Ennek fontos része, hogy Budapesten kettővel kevesebb (18 helyett 16), míg Pest vármegyében kettővel több (12 helyett 14) egyéni választókerület lesz a jövőben.
A változás számottevően érinti a gödöllői központú, Pest vármegye 6-os számú választókerület települési listáját. Mintegy másfél év múlva, 2026 tavaszán Gödöllő, Veresegyház (mint új település), Kistarcsa, Kerepes, Mogyoród, Szada és Nagytarcsa választópolgárai dönthetnek a körzet honatyájának vagy honanyájának személyéről.
Ha a június 9-i választási adatokat vesszük alapul, a hét településre szűkült választókerületben a voksolásra jogosultak száma megközelítőleg 77 ezer fő (az eddigi, 17 települést tömörítő körzetben kevéssel több mint 93 ezer fő volt).
Megoszlanak a vélemények, hogy az új, átrajzolt választókerületben melyik politikai tömörülésnek kedvez a változás. Egyelőre a június 9-én lezajlott európai parlamenti voksolás pártlistákra leadott adataiból érdemes kiindulni. Íme, a legfontosabb okfejtések: • A hét település összesített adatai szerint a Fidesz-KDNP átlagosan 37,25 százalékot ért el, míg a TISZA Párt mutatója 35,80 százalék volt. • Az 5 százalékos parlamenti bejutási küszöb teljesítésére képes politikai tényezők közül a Mi Hazánk és az MSZP-DK-Párbeszéd összefogás 7 százalék körüli eredményt tudhatott a magáénak, míg a Momentum és a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) támogatottsága megközelítette a 4,8 százalékot. • A hét település közül ötben a Fidesz-KDNP kapott több szavazatot, kettőben pedig a TISZA Párt. A „kihívó” szerepkörben munkálkodó „tiszások” szimpatizánsai Gödöllőn 0,03 százalékkal (5 szavazat), míg a körzethez újonnan csatlakozott Veresegyházon 5,87 százalékkal (561 szavazat) voltak többen a kormánypárti szavazóknál. • A Fidesz-KDNP a legjelentősebb előny-különbséget Mogyoródon (4,07%) tudta kialakítani a TISZA Párttal szemben. A további sorrend: Szada (3,9%), Kerepes (3,46%), Kistarcsa (3,11%), Nagytarcsa (1,53%).
Összegezve: jelenleg úgy tűnik, hogy a 2022-es országgyűlési választáson jobbára kormánypárti szimpatizáns Galga-menti települések szavazóinak távozásával, és a számadatok alapján inkább ellenzéki érzelmű veresegyházi voksolók érkezésével nem lettek jobbak a Fidesz-KDNP kilátásai az átrajzolt Pest vármegyei 6-os választókerületben. A körzet mandátumáért zajló, várhatóan kiélezett csatát jelentősen befolyásolhatja a 2026 tavaszán aktuális közhangulat, valamint – cseppet sem mellékesen – a jelöltek személye (ismertség, beágyazottság, politikai múlt) és száma.
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|