Vissza normál nézetbe Nyomtatás

Hogyan kezelhető a pikkelysömör?

2024-12-14 10:34:10

A pikkelysömör rengeteg ember életét megkeseríti szerte a világon. Ez egy nem fertőző betegség, amelynek kialakulása elsősorban autoimmun eredetű. A kezelés elsősorban a tünetek enyhítését és az életminőség javítását célozza.

A pikkelysömör tünetei
Bár, a pikkelysömör egész életében végigkíséri a beteget, a korszerű kezelési módoknak köszönhetően jelentős javulás érhető el az állapotában. Ehhez azonban szükséges, hogy bőrgyógyászhoz forduljon az érintett személy. A Halom Medical Egészségközpont bőrgyógyászati szakrendelésén a kezelőorvosok a legmodernebb lehetőségeket tudják a pácienseknek javasolni, amelyekkel a mindennapi nehézségek nagyban enyhíthetők.

A betegség egyik legjellemzőbb tünete a bőr felületén megjelenő gyulladt, vörös foltok sokasága, amelyeket fehéres vagy ezüstös színű pikkelyek borítanak – innen származik a pikkelysömör elnevezés. Általában a könyök, a térd, a fejbőr és a deréktájék a leginkább érintett terület, de bárhol a testen megjelenhetnek a foltok, amelyek nemcsak esztétikai problémát jelentenek, hanem együtt járhatnak viszketéssel és égő érzéssel, nem ritkán fájdalommal is.

Több fajtája is létezik, mindegyiknek másfélék a legjellemzőbb megnyilvánulási formái:
• Plakkos pikkelysömör: ez a leggyakrabban előforduló típus, esetében a bőrfelület megvastagszik.
• Guttált pikkelysömör: csepp formájú, leginkább gyerekek és fiatal felnőttek esetén fordul elő.
• Inverz pikkelysömör: a bőr hajlataiban keletkezik.
• Pustuláris pikkelysömör: viszonylag ritkán fordul elő, gennyes hólyagok formájában jelentkezik.
• Erythrodermiás pikkelysömör: a pikkelysömör egy súlyos változata, ami az egész testet érinti, gyulladással és bőrpírral jár.

Kialakulásának okai
A pikkelysömör kiváltó okait még nem ismerjük pontosan, de feltételezhető, hogy részben a genetikai hajlam, részben pedig az immunrendszer hibás működése felel érte. Ez utóbbi esetben az immunrendszer megtámadja a bőrsejteket, és azok felgyorsult termelődését, majd lerakódását váltja ki.

A betegség fellángolásában környezeti tényezők is szerepet játszhatnak, mint például a túlzott mértékű és állandósult stressz, a dohányzás vagy bizonyos gyógyszerek szedése.


Kezelési lehetőségek
Mivel nem tudjuk gyógyítani, a kezelési módok a tünetek enyhítésére, elviselhető mértékűvé csökkentésére korlátozódnak. Erre azonban többféle opció is adott. Az egyik a helyi kezelés, amelynek során krémekkel, kenőcsökkel csökkenthetjük a gyulladást, lassíthatjuk a bőrnövekedést, valamint segíthetünk a lerakódott pikkelyek eltávolításában is.

A fényterápia jól kombinálható a helyi és szisztémás kezelésekkel egyaránt. Ez utóbbit súlyos esetekben szokták javasolni, olyan gyógyszeres kezelést jelent, amely módosítja az immunrendszer működését, vagy olyan biológiai terápiát, ami célzottan avatkozik bele az védekező rendszerbe.

A pikkelysömör kezelésére tehát többféle lehetőség is a rendelkezésünkre áll, a szakorvos feladata eldönteni, hogy melyik lesz a legmegfelelőbb a beteg számára. Kép forrása: halommedical.hu (x)


Online kaszinók
Magyarország
magyar online casino

Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói

 

Kapcsolat | ImpresszumAdatvédelem | Médiaajánlat

© Gödöllői Hírek Online