Június 9-én, az önkormányzati választáson résztvevő gödöllői polgárok úgy döntöttek, hogy a GDL Pelikán Szövetségben a Városért Egyesület jelöltjei kizárólag a kompenzációs listáról juthatnak mandátumhoz, méghozzá: háromhoz. Tekintettel arra, hogy a civil szervezet színeiben indultak közül négyen a szeptember végén leköszönő képviselőtestületnek is tagjai voltak, adódott a kérdés: miként változik a várospolitizálás az új helyzetben? Az egyesület elnökével, Debreczeni Attilával beszélgettünk.
Az új, október elejétől hivatalba lépő gödöllői képviselőtestületnek lesz egy „nagy visszatérője”. Az ex-szocialista párti várospolitikus, Kovács Barnabás és csapata számítása bejött: június 9-én a Tisztesség-Emberség Városvédő Egyesület (TEVE) kompenzációs listáról mandátumhoz jutott a várost irányító testületben. A hogyan továbbról a civil szervezet 2002 és 2019 között gödöllői önkormányzati képviselőként ténykedett elnökét kérdeztük.
Edukációs kampányt indít a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Hivatala által működtetett Internet Hotline jogsegélyszolgálat. A cél, hogy mind a szülők, mind a gyermekek mihamarabb ismerjék fel az online visszaéléseket, és merjenek segítséget kérni.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) folyamatosan figyelemmel kíséri az online kereskedelmet, köztük a közösségi felületeken értékesítőket is. Ezért akadt horogra az a család, akiknek tagjai több egyszemélyes kft-t és egyéni vállalkozást is alapítottak, hogy a szabályokat kijátszva megússzák az áfa-fizetést. Nem sikerült, több mint 40 milliós bírságra számíthatnak – olvasható a NAV illetékesének hírportálunkhoz eljuttatott közleményében.
Török Ignác honvéd vezérőrnagy, hadimérnök, az 1848-49-es szabadságharc leverése után – 175 évvel ezelőtt – kivégzett aradi vértanúk egyike, Gödöllőn született. Kisbirtokos nemesi családból származott, édesapja, a Vasvár megyéből származó Nemescsói Török Ignác, uradalmi jószágigazgató volt a Grassalkovich családnál, édesanyja Korher Franciska volt.
Az immár kilenc éve húzódó gödöllői „városháza-ügy” kapcsán legutóbb arról adtunk hírt, hogy dr. Kiss Árpád jegyző a polgármester nevében türelmet kért, majd ígéretet tett arra, hogy a közeljövőben minden feltett kérdésre, ami a városháza kivitelezéséhez kapcsolódik, tényszerűen válaszol az önkormányzat.
Nos, egyfajta válasz valóban született, miután Gémesi György a 2019-2024 közötti önkormányzati ciklus záró ülésén megnyilvánult az épül(get)őfélben lévő városházával kapcsolatosan. A város első embere – többek között – elmondta, hogy mivel a kivitelező nem tudta határidőre elvégezni a munkálatok 40 százalékát sem, a folyamat a vele kötött szerződés automatikus felbontásához vezetett. Gémesi hozzátette, hogy a vállalkozás a feltárásokat követően nettó 250 millió forintos többlet anyagi igénnyel állt elő, amivel „bezsarolták” a várost. Vannak elvarrandó szálak – így a vállalkozóval történő elszámolás – a történetben. Új közbeszerzést kell majd kiírni, aminek várható időpontja a következő év eleje lehet – fogalmazott Gémesi György.
A polgármester gondolatait eljuttattuk Jankovich Henriknek, a gödöllői székhelyű Denco Kft. ügyvezető igazgatójának. A cégvezető telefonon jelezte, hogy látta az üzenetben foglaltakat, majd közölte, hogy nem kíván nyilatkozni az ügyben. Annyit azért elmondott, hogy tudomásul vette a leírtakat és a szükséges lépéseket más fórumon megteszi.
Előzményként feltétlenül említést érdemel, hogy idén áprilisban érdeklődtünk a közbeszerzésen nyertes Denco Kft-nél, miután a közbeszerzések honlapján megjelent tájékoztatás szerint a gödöllői városháza beruházás befejezése tárgyában kiírt tenderben a még hátralévő munkálatok becsült nettó összértékét 760.661.723 forintban állapították meg. A nyertes vállalkozás ajánlata ettől mintegy 159,5 millió forinttal kevesebbről szólt (nettó 601.123.911 forint). A következő érvényes ajánlat nettó 702.902.816 forintos volt. A viszonylagos „olcsóság” okát Jankovich Henrik ügyvezető igazgató mintegy fél évvel ezelőtt – üzleti titokra történő hivatkozással – nem kívánta tudomásunkra hozni.