Terápiás kertművelés gödöllői gyökerekkel
A Diverzitás Alapítvány 2022-ben indította el „Hortus Medicus - kertterápiás képzési eszköztár kidolgozása” című nemzetközi Erasmus+ partnerségi projektjét, aminek célja a terápiás kertművelés megismertetése és elterjesztése hazánkban. Ennek érdekében a projekt erdélyi, olasz, osztrák és magyar résztvevői egy 120 tanórás terápiás kertművelés képzési tematikát dolgoztak ki, emellett a témában e-learning tartalmat és kézikönyvet készítenek. A program megvalósulásának eddigi történetét és további részleteket, terveket Csapó Beatrix szakmai vezető foglalta össze.- A projekt során lezajló képzés célja, hogy egészségügyi, szociális és gyógypedagógiai szakemberek megismerjék a terápiás kertművelés módszertanát, mint a szakmájukat támogató eszközt, és segítségével a gondjukra bízott személyeket terápiás kertművelés foglalkozásokba vonják be. A kertterápia fizikai, mentális és szociális képességek terén kifejtett pozitív hatását számos kutatás és tudományos cikk támasztja alá.
- Az elméleti tudás és ismeret megszerzését követően a gyakorlatban is elindult a folyamat. Miként? - Az elmúlt évben, a projektben megszerzett tudásra alapozva, pilot terápiás kertművelés programokat indítottunk közösségi finanszírozásból, amik során három intézményben 10-10 alkalmas foglalkozás sorozatot valósítottunk meg, azzal a nem titkolt céllal, hogy ezt követően az intézmények munkatársai folytatják majd hosszú távon a programot. Az első terápiás kertművelés programot az önkormányzati fenntartású Gödöllői Egyesített Szociális Intézmény Idősek Otthonában kezdtük el (képen), együttműködve az intézmény szociális munkásaival. A foglalkozásokba az otthon 5 lakója kapcsolódott be, köztük ketten kerekesszékesek. A résztvevők virág és zöldségmagokat vetettek, különféle növényeket palántáztak, tűzdeltek az emelt ágyásokba, és elvégezték az időszerű ápolási munkákat, gyomláltak és locsoltak. A program pozitív hatásai már a második-harmadik alkalommal megmutatkoztak, a résztvevő idősek elszigeteltsége csökkent, nyitottabbá, aktívabbá váltak. Hosszú távon emellett kommunikációs, együttműködési készségeik és kognitív funkcióik is javultak, ahogy idővel gondozottból gondozóvá váltak.
- Gondolom, hogy a kedvező tapasztalatok birtokában kézenfekvő volt a folytatás, vagyis: újabb helyszínt, helyszíneket kerestetek. - Igen, így történt. A második terápiás kertművelés program helyszíne a gödöllői Patrónus Ház volt, ahol autista fiatalokkal kertészkedtünk. Az ő esetükben a terápiás kertművelés legfontosabb célja a szorongás csökkentése, az érzelmi stabilitás elősegítése volt. A fiatalok szívesen kapcsolódtak be a tevékenységekbe, a virágokat nagyon szerették, emellett a talicskázás volt a kedvenc foglalatosságuk. A budapesti Pető Intézet volt a harmadik helyszínünk, ahol a bentlakásos iskola tizenéves lakóival kertészkedtünk. Ebben az iskolában központi idegrendszeri károsodás következtében mozgássérült gyermekek és fiatalok tanulnak, számukra a mozgásfejlesztés, a nagy- és finommotoros mozdulatok fejlesztése, gyakorlása volt az elsődleges cél.
- Nyilvánvaló, hogy egy idő után, amikor a helyszínek munkatársai már kellő ismerettel rendelkeznek, ki kell adni a kezetekből a program viteléhez szükséges tudást. Mennyire zökkenőmentes ez a folyamat? - Szerencsére, az. Nagy örömünkre a pilot programokat követően mindhárom helyszínen folytatják az intézmények munkatársai a terápiás kertművelés foglalkozásokat. A mi legfőbb dolgunk pedig az, hogy a sikeres programokon felbuzdulva, hogy stílszerű legyek, még több helyen elvessük a kertterápia magjait, ezért most, szeptemberben ismét kampányt folytatunk: adománygyűjtő követeink segítségével tervezzük összegyűjteni 3 újabb terápiás kertművelés foglalkozássorozat költségeit. A három új helyszín közül az első a Budapest III. kerületében található Csillagház Iskola lesz, ahol halmozottan fogyatékos, mozgáskorlátozott gyermekek tanulnak. Itt szeptember második felében indulnak majd a foglalkozások.
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|