Hét évtized után megszűnik a fogyasztásmérő-gyártás Gödöllőn
Hamarosan, értesülésünk szerint december 17-én bekövetkezik az, amiről közel egy esztendeje hírt adtunk: bezár az Itron gödöllői, Táncsics Mihály úton található gyára. Az elsősorban költségcsökkentés miatt bekövetkező intézkedés mintegy 200 dolgozót érint, akikkel – az érdekképviseletek bevonásával – az elmúlt időszakban folyamatosan tárgyaltak, egyeztettek. Ennek eredménye az is, hogy minden, a bezárás miatt munkáját vesztő dolgozó megkapja a kollektív szerződésben foglaltaknak megfelelő juttatásokat.
Az Itron gödöllői gyárának bezárásával egy, több mint hét évtizedes folyamat zárul le településünkön, vagyis: ennyi idő után megszűnik a fogyasztásmérők gyártása Gödöllőn. Az idősebbek még emlékezhetnek rá, hogy a Ganz Árammérőgyár 1949. január 1-jével vált gödöllői telephelyű vállalattá, és az új gyár a gödöllői Erzsébet-parkban, az Erzsébet-ligeti parkrész közvetlen közelében épült fel. A gyárépületeket 1950 szeptemberében adták át.
További fontosabb dátumok a „fénykorában” csaknem 3 ezer helyi és környékbeli lakost foglalkoztató gyár történetében: • 1967-ben felvette a Ganz Műszer Művek nevet. • 1980-ban ismét önállóvá vált, és visszatértek a Ganz Árammérőgyár elnevezéshez. • 1989-ben, a privatizációt támogató gazdaságpolitika eredményeképpen az Ipari Minisztérium a francia érdekeltségű Schlumberger Industries-nek adta el a Ganz Árammérőgyárat. Az új vállalat 1990. január 1-jétől – mint Ganz Mérőgyár Kft. – a Schlumberger vállalatcsoport tagjaként kezdte meg működését. • 1998-ban a vállalat zöldmezős beruházással a korszerű termelésnek megfelelő új gyárépületet épített fel Gödöllőn, a Táncsics Mihály úton. • 2002. november 1-jén megalakult a Schlumberger méréstechnikai ágazatából létrehozott Actaris Metering Systems. • 2007. április 18-án az Actaris Metering Systems-nek az amerikai Itron Incorporation cégcsoportba történő beolvadásával létrejött a világ legnagyobb méréstechnikai vállalata. • 2021. december 17-én bezárja kapuit az Itron gödöllői gyára.
Érdeklődtünk, hogy mi lesz a Táncsics Mihály úti gyárépület sorsa: úgy tudjuk, jó esély mutatkozik az ingatlan értékesítésére. Ami viszont biztosra vehető, a gödöllői gyáregységhez tartozó értékesítési szervezet tovább folytatja tevékenységét az Itron budapesti telephelyén.
A gödöllői képviselőtestület november 29-i döntése értelmében a gyárépület bejáratánál lévő Bláthy Ottó mellszobor a Ganz Úttörő Lakásszövetkezet Paál László köz 5-7. számú társasházai közötti zöldterületre kerül, míg a fogyasztásmérőt feltaláló tudóst bemutató márványtáblát az egyetemi városrészen található Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeumban helyezik el. Ezekre a feladatokra 500 ezer forintot szánnak a város költségvetéséből.
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|