Június 9-én, az önkormányzati választáson résztvevő gödöllői polgárok úgy döntöttek, hogy a GDL Pelikán Szövetségben a Városért Egyesület jelöltjei kizárólag a kompenzációs listáról juthatnak mandátumhoz, méghozzá: háromhoz. Tekintettel arra, hogy a civil szervezet színeiben indultak közül négyen a szeptember végén leköszönő képviselőtestületnek is tagjai voltak, adódott a kérdés: miként változik a várospolitizálás az új helyzetben? Az egyesület elnökével, Debreczeni Attilával beszélgettünk.
Az új, október elejétől hivatalba lépő gödöllői képviselőtestületnek lesz egy „nagy visszatérője”. Az ex-szocialista párti várospolitikus, Kovács Barnabás és csapata számítása bejött: június 9-én a Tisztesség-Emberség Városvédő Egyesület (TEVE) kompenzációs listáról mandátumhoz jutott a várost irányító testületben. A hogyan továbbról a civil szervezet 2002 és 2019 között gödöllői önkormányzati képviselőként ténykedett elnökét kérdeztük.
Edukációs kampányt indít a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Hivatala által működtetett Internet Hotline jogsegélyszolgálat. A cél, hogy mind a szülők, mind a gyermekek mihamarabb ismerjék fel az online visszaéléseket, és merjenek segítséget kérni.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) folyamatosan figyelemmel kíséri az online kereskedelmet, köztük a közösségi felületeken értékesítőket is. Ezért akadt horogra az a család, akiknek tagjai több egyszemélyes kft-t és egyéni vállalkozást is alapítottak, hogy a szabályokat kijátszva megússzák az áfa-fizetést. Nem sikerült, több mint 40 milliós bírságra számíthatnak – olvasható a NAV illetékesének hírportálunkhoz eljuttatott közleményében.
Török Ignác honvéd vezérőrnagy, hadimérnök, az 1848-49-es szabadságharc leverése után – 175 évvel ezelőtt – kivégzett aradi vértanúk egyike, Gödöllőn született. Kisbirtokos nemesi családból származott, édesapja, a Vasvár megyéből származó Nemescsói Török Ignác, uradalmi jószágigazgató volt a Grassalkovich családnál, édesanyja Korher Franciska volt.
Az elmúlt esztendőben három olyan személytől kellett végső búcsút vennünk, akik a korábbi években kiérdemelték a Gödöllő Város díszpolgára kitüntető címet. Közülük ketten házaspárként éltek településünkön. Pécsi Ildikó Kossuth- és Jászai Mari díjas színművésznőről és férjéről, Szűcs Lajos olimpiai bajnok (1968 Mexikóváros), olimpiai ezüstérmes (1972 München) labdarúgóról van szó.
Ildikó és Lajos egyaránt 70. születésnapjuk évében vehették át a város legrangosabb kitüntetését: az önkormányzat 2010-ben és 2013-ban ismerte el kimagasló tevékenységüket. Fél éven belül bekövetkezett haláluk – Lajos 2020. július 12-én, Ildikó december 5-én hunyt el – megrendítő volt, nem csak Gödöllőn, országszerte is sokan érezték a fájó veszteséget.
Május 21-én, Pécsi Ildikó 81 évvel ezelőtti születésének napján kiállítás nyílt a Művészetek Háza konferenciatermében Keleti Éva fotóművész azon alkotásaiból, amiket ő készített az ismert és elismert színművésznőről. Egy nappal később hivatalosan is átadták/felavatták a Szűcs Lajosról elnevezett Táncsics Mihály úti sportcentrum nemrégiben elkészült öltözőépületét, ahol kiállítással gondoltak vissza a névadóra, és egykori ereklyéi közül néhány itt őrzi majd a jövőben a Bajnok emlékét.
Mindent egybevetve, nemes gesztust gyakoroltak az emlékezések szervezői, ám azon érdemes lenne elgondolkodni, hogy a gödöllői labdarúgásért – Szűcs Lajoson kívül – többen is sokat tettek az elmúlt években/évtizedekben. Talán ők is megérdemelnének egy tablót vagy emléktáblát a modern öltözőfolyosón…