Tizenöt éves a gödöllői Boróka Egészségház
Napra pontosan 15 éve, 2010. április 12-én avatták fel a Jászóvár utca felől megközelíthető Boróka Egészségházat Gödöllőn. A családi háttérrel megvalósult beruházás Bók Károlyhoz, Kerepes korábbi polgármesteréhez (2001 és 2006 között) és felesége, dr. Orosz Orsolya szakorvos nevéhez köthető. A 180 négyzetméteres alapterületű (jelenleg három szinten működő) egészségház bőrgyógyászati, háziorvosi és hagyományos kínai orvoslás- akupunktúra, homeopátia szakrendelésekkel kezdte meg működését, amelyek az elmúlt másfél évtized alatt 20 szakterületet lefedő szakellátásra bővült.
A megnyitásakor a gödöllőiek és a környéken élők számára hiánypótlónak számított magánintézmény elmúlt 15 évéről Bók Károllyal, a Boróka Egészségházat működtető BOMM Egészségügyi és Kereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.- Ha emlékezetem nem csal, annak idején a gyógyító akarat és a vállalkozó szellem találkozása adta a Boróka Egészségház ötletét, majd az elképzelés megvalósítását. Mekkora kockázatot vállaltatok az annak idején nem igazán elterjedt fizetős egészségügyi szolgáltatás elindításával? - Egy olyan kezdeményezés volt, amire mindenki negatív véleményt mondott, gazdasági csőd, tönkremenetel, működésképtelenség jelzőkkel, hiszen gazdasági világválság közepén kezdtük a beruházás megvalósítását. Kerestük a helyes járható utat, és mára beigazolódott, hogy sok munkával, sok kockázattal, hiánypótló egészségügyi ellátásokat tudunk kínálni a magán egészségügyi szektorban, itt, Gödöllőn. Ehhez kiemelendő, hogy magas műszaki felszereltséggel, magas szakmai képzettséggel, tudással rendelkező szakemberekkel biztosítottuk, és napjainkban is biztosítjuk a szakellátásokat.
- Nyitáskor 3 szakrendelés üzemelt, 3 orvossal és 2 asszisztenssel. Az elmúlt 15 év alatt hogyan változtak ezek az adatok? - Napjainkban 20 egészségügyi szakterületet fedünk le: 26 szakorvossal, 5 diplomás egészségügyi szakemberrel és 5 szakasszisztenssel.
- Ma már tudjuk, az „élet”, pontosabban a hazánkban napjainkra fokozatosan kialakult rendszerszintű betegellátási hiányosságok igazolták döntésetek helyességét, szükségszerűségét. A nyitástól kezdődően miként változott az ellátottak létszáma, és melyek azok a szakellátási területek, amik a legkeresettebbek? - A kérdésre válaszolva, fokozatosan bővültek a szakellátási területek: kardiológia, reumatológiai, ortopédia és fokozatosan növekedett a kezdeti havi 50-60 fős pacientúra a jelenlegi ellátott, éves szinten több mint 19 ezer fős pacientúrára. Ma már nem is tudunk beszélni – úgynevezett – „legkeresettebb” szakterületről, hiszen valamennyi, a Boróka Egészségházban megtalálható rendelésünk telt házas. Sajnos, akaratunkkal, szándékunkkal ellentétesen több szakterületen csak hosszabb várakozási idővel tudjuk kiszolgálni, ellátni pácienseinket.
A Boróka Egészségház megnyitása óta csaknem meghétszereződött a lefedett egészségügyi szakterületek száma
- Az egészségügyben jártasak állítják, hogy a gyógyászati eszközpark modernsége egyenesen arányos a szakorvosi ellátottsággal. Azaz: az orvosok szívesebben vállalnak ott munkát, ahol megfelelő a műszerezettség és a diagnosztikai háttér. Érzékelhető ez a Boróka esetében is? - Abszolút! A jelenkor elvárásainak megfelelő műszerezettség és háttér nélkül nincs, nem létezik magas szintű egészségügyi szakellátás. Hozzá kell tenni, hogy mindehhez magas szintű egészségügyi képzettséggel, szaktudással rendelkező, lelkiismeretes szakemberek nélkülözhetetlenek.
- Szinte nincs olyan nap, hogy ne szólna hír az egészségügyi várólisták hosszúságáról. Akad olyan időszak, amikor a Boróka Egészségházra is kitehető a „megtelt” tábla? - Igen, ahogy már korábban említettem, sajnos, a „megtelt tábla” sokszor nálunk is kitehető lenne. Ezt a lehetőségek szerint igyekszünk fejlesztésekkel csökkenteni, de sajnálatos módon, sokszor falakba ütközünk.
- Másfél évtized már ad kellő tapasztalatot ahhoz, hogy a gödöllőiek és a környékbeli településeken élők egészségi állapotáról képet alkothassatok. Mik azok az ellátási igények, amik miatt további fejlesztések szükségesek? Készen álltok-e ezek teljesítésére? - Igen, az elmúlt 15 év rengeteg tapasztalatot adott ahhoz, hogy az itt és a környéken élő emberek általános egészségi állapotáról képet alkothassunk. Látjuk azokat a problémákat, amik jelen vannak az egészségügyi ellátó rendszerben, valamint az emberek gondolkodásában és ezeken igyekszünk lehetőségeink szerint javítani. Mindenféleképpen szükséges az ellátási igényeknek, műszaki követelményeknek megfelelő folyamatos fejlesztések, tájékoztatások tevőleges elvégzése. Kérdezed, hogy készen állunk-e a fejlesztések teljesítésére. Válaszom az, hogy igen, de ehhez megfelelő támogatás szükséges.
- Visszatekintve a 2010 óta zajló működésre: mi volt a Boróka Egészségház eddigi történetének legemlékezetesebb pillanata, eseménye? - A 15 év történései közül egy eseményt kiemelni, mint „legemlékezetesebb”, véleményem szerint nem lehet. Sok emlékezetes pillanatunk volt az intézmény megnyitásától, minden egyes szakterület beindításától, minden egyes új eszköz megvásárlásától kezdődően, minden egyes szakmai sikerrel bezáróan, de ezt a teljesség igénye nélkül lehet csak említeni. Reményeink szerint, az elkövetkező időszakban még sok ilyen „emlékezetes pillanat” vár ránk, valamint tisztelt meglévő és jövőbeni pácienseinkre egyaránt.
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|