A látogatók érdekét szolgáló fejlesztések a gödöllői könyvtárban és a múzeumban
Idén április elején került terítékre a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ (GVKIK), illetve a Gödöllői Városi Múzeum előző évi tevékenységéről szóló beszámoló, valamint az önkormányzati fenntartású közművelődési intézmény aktuális, jelen esetben a 2025-ös esztendőre vonatkozó munkaterve is.Mindkét közművelődési intézmény korlátozott nyitvatartási lehetőséggel terhelt esztendőn van túl az energiaválság okozta költségnövekedés mérséklése miatt. Ezzel együtt a szakmai munka, a folyamatosan megújuló szolgáltatások biztosítása és a programok szervezése nem torpant meg egyik intézményben sem, mi több, azok – sokak megelégedésére – magas színvonalát az idei évben is meg kívánják őrizni, ha lehet, a múzeum- és könyvtárlátogatók igényeit szem előtt tartva, emelni.
A könyvtár az elmúlt évben február 23-tól december 20-ig lehetett nyitva az energiaválság okozta költségnövekedés mérséklése miatt. A rezsiköltségek kímélése érdekében önkormányzati szinten megvalósult az épület energetikai korszerűsítése: a tetőre minden fronton napelemek kerültek, amiktől jelentős megtakarítás várható. Miként a neoncsövek helyére telepített LED-izzók használatától is.
A gazdálkodás egyensúlyának fenntartása mellett nagy kihívást jelentett a látogatók „visszacsábítása” a könyvtárba, ami a Covid óta folyamatos, szisztematikus munkát igényel. A tavalyi, Okos Könyvtár tematikus évben a Dózsa György úti közművelődési intézmény 7.065 regisztrált olvasóval rendelkezett, 777 rendezvényt bonyolítottak le, az éves látogatószám pedig megközelítette a 90 ezret. Egy nyitvatartási napra átlagosan 320 látogató jutott. Ezek a tételek lassan közelítenek a koronavírus-járványt megelőző 2019-es esztendő adataihoz, ami örömteli.
A GVKIK beszámolójával kapcsolatosan fontos kiemelni, hogy az intézmény kiemelt feladatának tekinti az olvasási és digitális kompetenciák fejlesztését. A könyvtár jelentős szerepet tölt be a formális, nem formális képzés és az informális tanulás támogatásában. Gyűjteményével szolgálja az egész életen át tartó tanulás eszméjét teszi ezt, saját képzési programjaival és más képzések befogadásával. Új technológiát vezettek be a kölcsönzési és leltározási folyamat korszerűsítése érdekében. Az RFID (Radio Frequency Identification, azaz: rádiófrekvenciás azonosítás) rendszer megkönnyíti majd mind a látogatók, mind a könyvtárosok számára ezeket a folyamatokat, azonban a bevezetés évében, ami átnyúlik 2025-re is, jelentős többletfeladatot ad(ott) a könyvtárosoknak, akik ezeket az akadályokat sikerrel vették: december 31-ig összesen 68.266 darab dokumentumot címkéztek és adatoltak fel.
A Hamvay-kúria épületében található városi múzeum látogatószáma az elmúlt évben a nyitva tartás ideje alatt 4.951 fő volt, akik közül 1.083 óvodás és 1.603 diák kereste fel a helyi közgyűjteményt, főként múzeumpedagógiai foglalkozás keretében.
A gödöllői múzeum legjelentősebb attrakciója a 2023. április 29-én megnyitott Gödöllő a frontvonalban című időszaki, tavaly november végén zárult kiállítás volt 2024-ben, ami a település a második világháborúban lejátszódott történetét mutatta be. Az időszaki tárlat különleges volt több szempontból is, merthogy: • nem ért véget a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a Ferenczy Múzeumi Centrum Közösségi Régészet tagjai és a Gödöllői Városi Múzeum közös munkája a kiállítás zárásával, mert célul tűzték ki a második világháború végén kialakított Attila-védvonal teljes feltérképezését és terepi vizsgálatát. • a gödöllői múzeum a Magyar Géniusz Program támogatásának köszönhetően soha ekkora összegből még nem rendezett kiállítást (25 millió forint/104 négyzetméteres időszaki kiállítótér), és a kiállítást megelőző kutatások is támogatást kaptak (Magyar Géniusz Program, 8 millió forint). • a szóban forgó kiállításon, először az országban, itt kerültek ki – úgynevezett – KÉK feliratok (KÉK = Könnyen Érthető Kommunikáció), valamint ehhez a tárlathoz kapcsolódóan kezdték el terápiás kutyák alkalmazását a múzeumpedagógiai foglalkozásokon. Mindezek az intézmény társadalmi felelősségvállalásának részét képezik.
Említést érdemel még a tudományos tevékenység (publikációk, kutatások), ami rendkívül fontos, annak ellenére, hogy a múzeumi munkának sosem a látványos oldala. A helyi muzeológusok napi szakmai munkáját az elmúlt esztendőben kiállítások (4 darab), tudományos cikkek (2 darab), konferencia előadások (2 darab), ismeretterjesztő cikkek és előadások (12 darab), szakmai tárlatvezetések (12 darab) is fémjelezték. Emellett a hazai és nemzetközi szakmai szervezetekkel történő jó kapcsolat kialakítása és fenntartása is lényeges volt 2024-ben, miként az is, hogy továbbra is rendkívül népszerűek a múzeumpedagógiai foglalkozások az óvodások és a kisiskolások körében.
Fontos adalék, hogy megtörtént a gödöllői múzeum kiállításainak 3D-s szkennelése, valamint az adatok feltöltése a fényképekhez. A folyamat végén teljes mértékben megtekinthetővé váltak a kiállítások a világhálón, és minden egyes kiállított műtárgy adatai is elérhetők lettek a nagyközönség számára.
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|