Emléktábla-avatóval tették különlegessé az ünnepségsorozatot a gödöllői Petőfi iskolában
Március 14-én ünnepségsorozattal emlékeztek a 177 évvel ezelőtti 1848/49-es forradalomra és szabadságharcra a Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskolában. Az alapfokú oktatási intézmény névadójának emléke előtt is tisztelgő eseményen felléptek a Petőfis Pacsirták és a Munkácsy Mihály úti tanoda énekkarának Kossuth-nótát éneklő tagjai. Varga Csongor 8. a osztályos tanuló szavalata mellett zajlott le a Petőfi szobor megkoszorúzása, ahol az osztályok képviselői egy-egy szál fehér szegfűvel emlékeztek a költőre és forradalmi tetteire.
Ezt követően felavatták azt az adományokból újrakészített emléktáblát, ami az elmúlt évtizedekben a feledés homályába merült, ám Pál Gábor és Lencsés Csaba kezdeményezésének és aktivitásának köszönhetően ismét méltó helyre kerülhetett az eredetileg 70 éve, 1955-ben felavatott emléktábla hű másolata.
A történeti hűség kedvéért érdemes megemlíteni, hogy a Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola méltán tekintheti magát a már 1730-tól működő gödöllői iskola örökösének. Gödöllő település iskolatörténetének legrégebbi iskolája, amit a református egyházközség tartott fenn. Egy tanterme, majd egy-egy iskolai oktatója, oskolamestere volt, aki a kicsiket és a nagyokat egymaga tanította, amiért 21 forintot és természetbeni javadalmazást kapott. Már akkor is volt házirend, az iskola falára kifüggesztve, mint annak dísze. Abban az időben is voltak inspektorok, iskolafelügyelők, vizitátorok. Érdekesség, hogy Móricz Zsigmond, a XX. század legjelentősebb írója is járt az iskolában, 1917-ben Gödöllőn, a Székesfővárosban az iskola vizsgaelnöke volt.
Közel száz éve, 1928-ban történt meg a jelenlegi iskola elődjének felavatása és megnyitása. A későbbiekben az állam vette át az iskolák ügyét. 1948 a fordulat éve volt: közös igazgatás alá vonták Gödöllő valamennyi felekezeti és állami iskoláját. Nagy változást jelentett az iskola államosítása, ahol elsők között indult meg a szakrendszerű oktatás szaktantermek létrehozásával, pedagógusok kísérletezéseivel, matematika és orosz tagozattal, egységes tantervvel, 1.400 tanulóval.
Az összevont iskola első igazgatója Ádám Zoltán volt, majd a táblán is látható Epres János lett az igazgató. 1953-54-ben a gyereklétszám növekedése miatt már két iskolaépületben folyt a tanítás, az Imre úti és az Alvégi iskolában az alsó tagozatos tanulók, a fiúk és lányok együtt jártak, míg a Szabadság téri iskola felső tagozatán csak a fiúk, az Imre úti iskola felső tagozatán csak a lányok tanultak. 1955-ben Gödöllői Petőfi Sándor Általános Fiúiskola lett az intézmény új neve. Az apropót az adta, hogy Gödöllő városa Petőfi Sándor gödöllői emlékeinek megőrzésére szobrot állíttatott 1955-ben. Petőfi 1843-ban és 1845-ben is járt Gödöllőn barátainál, akiknek a háza helyén épült Petőfi utcai ingatlan homlokzatán emléktábla örökíti meg Petőfi ott tartózkodását.
Hetven esztendeje, 1955-ben ünnepelte az iskola fennállásának 225. évfordulóját is, 1.500 tanulóval, 50 pedagógussal. Ekkor helyezték el a most avatásra került tábla eredetijét a mai Református Líceum épületének falán. A mai, Munkácsy úton található iskola épülete 1963-ban nyitotta meg kapuit.
- S hogy mit is rejt a csodálatos márványtábla? A múltunk egy darabját – fogalmazott az ünnep eseményekkel kapcsolatosa Ginczli Lajosné (képen jobbra). Az iskola jelenlegi igazgatónője hozzátette: - Ezen a napon emlékeztünk a neves elődökre, a táblán szereplő igazgatóra, pedagógusokra és tanítványokra 1730-ból és 1955-ből. Minden évforduló egy mérföldkő az életünkben, ami kifejezi, hogy honnan indultunk és hová jutottunk el. 70 év, az nem kevés történés, sors, munka és küzdelem a szebb jövőért. A korábban leszerelt és feledésbe merült tábla újra méltó helyére került, köszönet érte a szervezőknek és azoknak, akik adományaikkal hozzájárultak e nemes cél megvalósulásához. Hálás köszönet a Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola nevelőtestületének és technikai dolgozóinak, akik heteken keresztül, időt és energiát nem sajnálva, lelkesen és kitartóan dolgoztak e jeles nap sikerességéért. Megérte. Igazi csapatmunka volt. Köszönet iskolánk szülői osztályközösségeinek a finomabbnál finomabb sütemények felajánlásáért. Végül, de nem utolsó sorban köszönet a Gödöllői Petőfisekért Alapítvány elnökének, Ádám Adriennek a támogató együttműködéséért.
 Az ünnepségen jelen volt Vécsey László, a térség országgyűlési képviselője, Gémesi György, Gödöllő polgármestere, Kaiser Péter, a Gödöllői Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, mint volt „petőfis” diákok, Tóth Edit, a Dunakeszi Tankerületi Központ szakmai vezetője, Varga Ferenc (képen balra), Soós Lászlóné (balról a második) és Gubáné Csánki Ágnes (jobbról a második) egykori iskolaigazgatók, Gödöllő általános iskoláinak igazgatói, korábbi tanítványok és leszármazottaik.
A volt tanítványok nevében Vécsey László, Gémesi György és Fábián Tünde emlékezett vissza a jó, öreg alma materre és tanáraira. A megemlékezést Farmosi László hatvani költő, pedagógus és Debrei Mátyás, Karácsondon élő költő és zeneszerző kulturális előadása színesítette, míg a Hévízgyörki Aranyalma Hagyományőrző Együttes Kovácsné Toldi Ildikó vezetésével fergeteges Galga-menti táncokat adott elő.
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|