Vissza normál nézetbe Nyomtatás

Menettel is emlékeznek az 1945-ös gödöllői hadifogoly-tábor áldozataira

2025-02-18 11:13:32

Nyolcvan éve, Budapest ostromakor a szovjetek a gödöllői premontrei gimnázium épületéből (napjainkban az egyetem főépülete) hadifogoly gyűjtőtábort alakítottak ki. Mivel az elhúzódó ostrom alatt kevés hadifoglyot tudtak ejteni, a katonakorú civil lakosságot szedték össze az utcai igazoltatások során, de volt arra is példa, hogy a munkahelyeikről terelték ki a dolgozókat. Nem válogattak. A táborba egymás mellé került a német katona, a francia hadifogoly, a minisztériumi dolgozó és a gyári munkás. Egyes dokumentumok szerint itt raboskodott néhány napig Raoul Wallenberg, a svéd diplomata, Kovács Imre parasztpárti politikus, Raksányi Gellért színművész, vagy Kosáry Domokos történész, akadémikus.

A tábor két hónapig működött: 1945 hideg telén, január közepétől március közepéig. Nagyon kevés dokumentum maradt meg. Fényképet egyáltalán nem találtak, csak a visszaemlékezők leírásaiból lehet következtetni az ottani körülményekre. A táborban megfordult foglyok számát 50-60 ezer főre teszik.
Minden emlékező a szörnyű zsúfoltságra, a rossz ellátásra és a teljes szervezetlenségre hivatkozik.  A civilek, akik a foglyok többségét adták, semmilyen eszközzel (pohár, csajka, evőeszköz) nem rendelkeztek, utcai ruhában, cipőben voltak a mínusz tíz fokos éjszakákban az udvaron, ha a termekbe nem fértek be. A fűtés megszűnt, nem volt ivóvíz, járvány tört ki és semmilyen orvosi ellátás nem volt. Voltak olyan napok, amikor ötszáz holttestet vittek ki a táborból kézzel húzott lovasszekéren. Az összes veszteség a két hónap alatt több mint ötezer ember volt, akik ismeretlen tömegsírokban porladnak valahol az épület környékén. Márciusban a megmaradt foglyokat gyalog Ceglédre hurcolták és onnan a Szovjetunió lágereibe, „málenkij robotra” vitték. Sokan közülük sosem tértek haza.

Az áldozatok emlékére 1993-ban a Honvédelmi Minisztérium és az egykori hadifoglyok emléktáblát helyeztek el az épület udvarán, ezt 2011-ben javított szövegű emléktáblára cserélték, de a mai napig nincs emlékmű megszentelt helyen, ami emléket állítana az áldozatoknak és felhívná az emlékezők figyelmét. Az emléktábla a mai MATE főépületének belső, részben zárt udvarán van, látogatók oda ritkán tévednek.

Az 1945. január 18-ától mintegy két hónapig embertelen körülmények közepette működött gödöllői hadifogoly-tábor szenvedőire és áldozataira 80 év távlatából méltó módon emlékezve, a Gödöllői Premontrei Apátság szervezésében március 8-án, szombaton 8 órától egész napos, Cegléden záruló programra várják az érdeklődőket, akik ezen a felületen regisztrálhatnak.

Az előzetes terv szerint a gyászmise 8.30 órakor kezdődik a premontrei apátsági templomban, majd 9.15 órától az épülettől nem messze eső Fácánosi Premontrei Sírkertben emlékművet avatnak, hogy nyilvános helyen lehessen megemlékezni a nyomtalanul eltűnt háborús áldozatokra. A nap eseménysorozatának gödöllői része a gyalog elhurcolt foglyok útvonalát (Isaszeg, Üllő, Monor, Albertirsa, Ceglédbercel) bejáró, 10 órakor Ceglédre induló emlékmenettel ér véget.


Online kaszinók
Magyarország
magyar online casino

Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói

 

Kapcsolat | ImpresszumAdatvédelem | Médiaajánlat

© Gödöllői Hírek Online