Mit tehetünk a stressz csökkentése érdekében?
Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy a stressz káros az egészségre, ugyanis megemeli a vérnyomást, szapora szívverést, fokozódó légzést, felfokozott idegállapotot teremt, ezért mindent meg kell tenni a csökkentésére.
Azonban nyugalmat erőltetni magunkra nem könnyű olyan helyzetekben, amikor elveszítjük az önuralmunkat, a józan eszünket, az érzelmek feletti kontrollt. De, mit is jelent a stressz orvosi szempontból? Miért károsabb a tartós stressz, milyen hosszú távú hatásai vannak? És legfőképp, hogyan tehetünk ellene, milyen táplálékkiegészítő, gyógyhatású készítmény támogathatja erőfeszítéseinket? Cikkünkben ezeknek jártunk utána, tartson velünk!
Mi a stressz? Életünk során rengeteg stressz ér bennünket, és ezek egy része hasznos, szükséges a túléléshez, az alkalmazkodáshoz, azonban a modern életmódhoz, a felgyorsult élethez köthető stressz rendkívül ártalmas lehet, számos betegségben szerepet játszik.
Túlterhelt állapotban ingerültek, feszültek, idegesek vagyunk, de stressznek nevezhető minden olyan esemény, amely képes kibillenti a szervezet egyensúlyi állapotát, és ami igénybe veszi a szervezet alkalmazkodó képességét. Így a nyári hőség, a vacogtató mínuszok, vagy az is stressznek minősül, ha feltöri a lábunkat a cipő, fájdalom ér bennünket.
Mi váltja ki a stresszt? Elsődlegesen a mellékvesék velőállományában termelődő hormonok, az adrenalin és a noradrenalin váltják ki a túlfeszítettséget, másodlagosan pedig a kortizol. A véráramba kerülő stresszhormonok hatására fokozott idegállapotba kerülünk, felgyorsul a szívverésünk, kapkodjuk a levegőt, remeghetünk, libabőrösek lehetünk, de megemelkedhet a vércukorszintünk, felpöröghet az anyagcserénk.
A stresszhormonok nemcsak jótékony hatásúak lehetnek, az általuk előidézett változásoknak negatív hatásai is vannak, csökken a szervezet védekezőképessége. Tartós stressz esetén felborulhat a hormonháztartás, ami a pajzsmirigy, a hasnyálmirigy, sőt, a prolaktin, a progeszteron és az ösztrogén szintjének változását vonja maga után. Ezek számos tünetet, fáradtságot, libidócsökkenést, hangulatingadozást, menstruációs zavarokat, meddőséget, vetélést, illetve egyéb betegségeket okozhatnak.
Mit tehetünk ellene? A stressz lehet hasznos is, az egészségre káros distressz akkor jelentkezik, ha stresszhelyzetben nem találunk megoldást annak megszüntetésére, vagy legalább az okozott rossz érzések, negatív indulatok és gondolatok mielőbbi megszakítására.
Súlyos esetben valószínűleg csak az orvos által felírt nyugtatók segítenek, de enyhe és középsúlyos fázisokban jobban járunk, ha mellékhatásokkal nem járó adaptogén és szorongásoldó gyógynövényeket és természetes eredetű szereket alkalmazunk.
A stresszkontroll, a jóga, a meditáció, a légzőgyakorlatok és testmozgás, valamint az aromaterápia is jótékony hatású lehet. Hosszú távon pedig életmódváltással és a táplálkozási szokások megreformálásával, táplálékkiegészítők alkalmazásával érhetünk el eredményeket. (x)
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|