Vissza normál nézetbe Nyomtatás

4 dolog, amit európaiként furcsának találhatunk az USA-ban

2024-12-18 10:41:43

Míg az amerikaiak bakancslistáján általában az szerepel, hogy elutazhassanak az „öreg kontinensre,” azaz Európába, addig nekünk, itt élőknek pont az a vágyunk, hogy testközelből is megtapasztalhassuk, mit jelent az „amerikai álom”.

Az USA-ba elutazni pedig ma már cseppet sem lehetetlen. Sőt, mehetünk egyénileg, de akár szervezett túra keretében is – például, a Premio Travel utazási iroda által. És bár a kultúrsokk nem lesz annyira erős, mint, mondjuk, egy távol-keleti ország esetén, azonban így is tapasztalhatunk majd furcsaságokat. Az alábbiak például egészen biztosan fel fognak majd tűnni.

Más mértékegységrendszer
Míg Európa nagy részén a metrikus mértékegységeket alkalmazzuk, addig az USA-ban az angolszász rendszert használják. Azaz náluk kilométer helyett mérföld, liter helyett gallon, centiméter helyett inch, kilogramm helyett font, Celsius- helyett pedig Fahrenheit-fok van.

Ez meglehetősen össze tudja zavarni az európai turistákat: hiszen ha például egy amerikai azt ecseteli, hogy az ő autója hány gallon benzint fogyaszt száz mérföldön, akkor fogalmunk sem lesz, hogy ez vajon alacsonynak vagy magasnak számít-e.

De, ugyanígy a több mértékegység is nagyon idegen lesz, pláne, hogy a váltószám sehol sem kerek egész, így a fejben átváltással ne is nagyon próbálkozzunk. Hívjuk inkább segítségül az okostelefonunkat.

Másképp értelmezik a távolságokat
„Ugorjunk át a közeli városba, csak 5 órányi autózásra van” – ha ezt a mondatot egy európai meghallja, alighanem a rögtön a fejéhez kap: mi az, hogy „csak” 5 órányira? Nekünk magyaroknak ez főleg furcsa, hiszen mi ennyi idő alatt gyakorlatilag az egész országunkat át tudjuk szelni keresztben.

Ám ne feledjük, hogy az Egyesült Államok területe kb. tízmillió négyzetkilométer, így ott ez valóban nem számít nagy távolságnak. Ráadásul, az úthálózat jól kiépített, rengeteg az autópálya, így tempósan lehet haladni.

Persze, egy több ezer kilométeres útnak az amerikaiak sem vágnak neki autóval – kivéve, ha direkt egy road trip a cél –, hanem inkább felülnek egy belföldi repülőjáratra, és pár óra alatt átmennek a keleti partról a nyugatira.


Az a bizonyos „kötelező” borravaló
A borravaló adásának szokása itthon sem ismeretlen. Ám míg hazánkban inkább csak ajánlott vagy elvárt, addig az USA-ban mondhatni kötelező adni, és ráadásul nem 5-10, hanem 20-25%-ot várnak el. Ha ezt elmulasztjuk, ne csodálkozzunk, ha szóvá teszik, ugyanis nagyon nagy tiszteletlenségnek számít.

Ennek az oka abban keresendő, hogy az éttermi dolgozók alapvetően nagyon alacsony fizetést kapnak, amit a vendégektől kapott „tip” összegével pótolnak ki, így jön ki egy tisztességes összegű kereset.

Vigyázzunk az árcímkékkel!
Vásárlásnál ne kezdjünk reklamálni, ha a végösszeg több lesz, mint ami kosarunkban lévő termékek árcímkéjén szerepel. Az Államokban ugyanis az üzletekben a „tax” vagyis adó nélküli összegeket tüntetik fel, és csak fizetéskor, a kasszánál adják hozzá az ottani „áfát.” Ennek mértéke államonként eltérő. Képforrása: premiotravel.hu (x)


Online kaszinók
Magyarország
magyar online casino

Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói

 

Kapcsolat | ImpresszumAdatvédelem | Médiaajánlat

© Gödöllői Hírek Online