Őszi-téli immunerősítés a természet patikájából
Egyszerű megoldások a Gödöllői Hírek online olvasóinak Mádai Andrea reflexológus természetgyógyásztól immunerősítésre vagy betegségek gyógyítására, legyen szó természetes antibiotikumról vagy C-vitamin pótlásról.Méz Természetes édesítőszer. Antibakteriális, gomba és vírusellenes. A legújabb kutatások szerint széles spektrumú antibiotikumnak felel meg. Koncentráltan tartalmazza a szervezet számára szükséges létfontosságú anyagokat, nem csak vitaminokat, ásványi anyagokat, de enzimeket és aminosavakat is. Több mint 70 féle gyógy-és fiziológiai hatással bír. Általánosságban elmondható, hogy valamennyi méz megfázás, torokfájás, emésztőszervi problémák esetén, roborálásnál, immunerősítésnél kifejezetten ajánlott, de a méz fajtája szerint számos egyéb pozitív hatással bír (érrendszerre, csontrendszerre hat, méregtelenít, fokozza a kiválasztást).
Egyéves kor felett gyermekek is kaphatják, de mindenképpen csak az egy komponensű mézet (csak akác, hárs, tehát nem a vegyes virágmézet, ami allergizálhat). Mézbe tehető egy csipetnyi fahéj, gyömbér, kurkuma, de reszelhető akár fokhagyma is. Egy kanál mézbe tett szezámmag csonterősítő és immunstimuláns.
Csipkebogyó Magas C-vitamin tartalmánál fogva: • őszi-téli időszakban betegségek megelőzésére és gyógyítására alkalmas • lázas állapotban kifejezetten javasolt • gyulladásgátló és antibakteriális tulajdonsággal rendelkezik • átmossa a vesét és a húgyhólyagot • gyorsítja a sebgyógyulást
Ügyeljünk a csipkebogyó tea elkészítésére! Fontos, hogy a csipkebogyóhúst vagy az enyhén bevágott egész bogyót áztassuk, akár egy egész éjszakán át 40 Celsius fok alatti hőmérsékletű vízben. Forralni nem szabad, mert C-vitamin tartalma elvész! Már egészen kicsi kortól lehet adni immunerősítés céljából gyermekeinknek (nem elfeledve, hogy a legjobb immunerősítő az anyatej). Használjuk bátran a természet nyújtotta megoldásokat!
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|