Vissza normál nézetbe Nyomtatás

Röplabda: a szakvezetés a MATE-Gödöllői EAC minden csapatánál látni akarja a győzni akarást

2025-10-07 10:33:10

Szeptember elején arról adtunk hírt, hogy újra láthatóvá válik Gödöllő a honi röplabdázás térképén. A megszűnés és a bajnokságokból történő kizárás sorsára jutott Gödöllői RC utánpótlás-bázisát a MATE-Gödöllői EAC egy röplabda-szakosztály létrehozásával mentette meg. Az egyetemi klub egységét Szabó Árpád vezeti, akinek elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy településünk röplabdásai másfél év kihagyás után visszatérhetnek a sportág hazai vérkeringésébe.

- Azt gondolom, igencsak „dolgos” hónapok vannak a hátatok mögött. Honnan indultatok tavaly és hova sikerült eddig eljutni?
- Valóban, nagyon sűrű másfél év van mögöttünk. Hatalmas munka eredménye, hogy a szakosztályunk már egy év után a felnőtt bajnokságban is indít csapatot. Hazudnék, ha azt mondanám nem így terveztem, épp csak alig-alig hitte el valaki, hogy ilyen gyorsan megvalósulhat, egyáltalán túléljük az első néhány hónapot. Szerencsére, edző kollégáim, játékosaink és nem utolsó sorban a MATE-GEAC vezetése, nevezetesen dr. Gyuricza Csaba elnök, egyben a MATE rektora és Kriszt Balázs, a MATE-GEAC ügyvezető elnöke végig hittek ebben. Emellett semmilyen nyomás nem nehezedett, nehezedik ránk, az építkezés részleteit, annak gyorsaságát teljes mértékig ránk bízzák a mai napig, ugyanakkor megnyugtató ilyen, mind anyagi, mind erkölcsi háttérrel dolgozni. Talán apróságnak tűnhet, de nem az: nem tudok rektor úrral úgy összefutni, hogy ne kérdezné meg őszinte érdeklődéssel, hogyan vannak a csapataink. Kriszt Balázzsal pedig, ha nem is napi szintű, de operatív és kifejezetten hatékony együttműködést alakítottunk ki. Fontos megerősítés számunkra a gödöllői önkormányzat és Gémesi György polgármester támogatása, a városvezetés anyagi hozzájárulása költségvetésünkhöz elengedhetetlen volt a megfelelő működés megteremtésében.

- A MATE-GEAC és a városvezetés segítségnyújtása hiábavaló lett volna, ha a GRC kötelékébe tartozott játékosok és szakvezetők jelentős része nem lett volna partner a sportág helyi értékeinek megmentésében.
- Ez így van. A korábbi klub megszűnése és a sportág helyi ellehetetlenülése után nagyjából 70 sportolót vettünk át 2024 nyarán, majd decemberben további nagyjából 30 játékost, és biztosítjuk számukra azóta is a további sportolási lehetőségeket. Emellett a toborzás is jól alakul, mivel jelenleg 200 fős sportolói létszámmal működünk. Bár, nincsenek korábbról hiteles kimutatások, de úgy gondolom, az utóbbi 8-10 évben nem volt ilyen magas a röplabdás létszám Gödöllőn. Ezzel minden bizonnyal a legnépesebb utánpótlás-nevelő klubok közé kerültünk országos szinten is. Ráadásul, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy 10-12 sportoló kivételével mindenki gödöllői nevelésű, sokukat a most nálunk edzősködő kollégák tanították meg a sportág alapjaira.

- Az utóbbi években Gödöllőn – akár felnőtt, akár utánpótlás szinten – a strandröplabda is sikeres volt. Ezzel a szakággal most mi a helyzet?
- Erőforrás híján a szükségesnél kevesebb idő jutott 2025-ben a strandröplabda szakágra, de több párosunk is értékes helyezéseket ért el, érmeket nyert különböző versenyeken. Közülük is ki kell emelni a Szatmári Csenge, Lábiscsák Lola párost, amely az U18-as korcsoportban megvédte II. osztályú bajnoki címét, megszerezve a MATE-GEAC első, országos szintű strandröplabdás aranyérmét. A lányok felkészítését Csenge édesanyja, Ádám Réka végezte. Érdekesség, hogy Réka édesapja, Ádám Pista bácsi volt a Gödöllői Sport Club elnöke, amikor 1980-ban az akkori városi klub szakosztályává vált a helyi röplabdázás.
Azt már most meg tudom ígérni, hogy jövőre sokkal nagyobb hangsúlyt fektetünk majd a strandröplabdára is, hiszen idén létrehoztunk a MATE-GEAC-on belül külön strandröplabda-szakosztályt.


- Az NB II. alsóházi alapszakaszában induló felnőtt csapat mellett több utánpótlás korosztályban is lesz MATE-GEAC érdekeltség. Milyen korcsoportokat érint a bajnoki megmérettetés?
- A 2025-26-os idényben a felnőtt csapaton kívül kettő U20-as, kettő U17-es, kettő U15-ös, kettő U13-as, valamint egy-egy U12 és U11-es csapatunk is lesz, ami az előző idény 7 utánpótlás csapata után jelentős emelkedés a versenyzői létszámban. Nagy eredménynek tartom, hogy több korábbi gödöllői röplabdázót sikerült vagy másik csapattól, vagy a visszavonulásból visszacsábítani. Ugyanekkora öröm, amikor másik klubból átigazolva, Budapestről jár ki hozzánk több sportoló is, akik a kiemelkedő szakmai munkán felül, hozzájárulnak a remek hangulat növeléséhez is.

-  Vegyük számba, hogy melyik MATE-GEAC formációt ki(k) készíti(k) fel a küzdelemsorozatra.
- A felnőtt csapat vezetőedzői feladatait Szalay Attila látja el, amit Sándor István segédedzői munkája segít. Attilát egyáltalán nem, de most már Istvánt sem kell különösebben bemutatni a röplabdát szerető érdeklődőknek, mindketten régóta a helyi röplabdázásért dolgoznak.  Kettőjük sportági és szakmai kapcsolata nem újkeletű, hiszen néhány évtizeddel ezelőtt együtt strandröplabdáztak.
Amint említettem, az előttünk álló bajnoki idényben, hat korcsoportban összesen tíz utánpótlás-csapatunk száll harcba a minél értékesebb helyezésekért. Íme:
• U20 II. osztályú csapatunkat Sándor Istvántól Tompa Brigitta vette át, aki két év békéscsabai kitérő után jött vissza hozzánk, és több játékos visszatérése is a személyének szólt.
• U20 III. osztályú csapatunk szakmai felkészítését Rácz Annamária irányítja. Az itt szereplő lányok fejlődtek a legtöbbet a tavalyi idényben és igaz, pár kellemetlen sérülés hátráltatja őket az idény kezdetekor, de a tavalyi lelkesedésük töretlen, kifejezetten jó hangulat uralkodik a csapatnál.
• U17 II. osztályú csapatunkat, akárcsak tavaly, idén is a régi motoros Wirnhardt Oszkár vezeti.
• U17 IV. osztályú csapatunkat Ádám Réka edzi. Ők nagyrészt tavaly kezdtek el röplabdázni, de idén már versenyrendszerben is megméretik magukat.
• Wirnhardt Bence ugyancsak a tavalyi csapatánál, az U15 II. osztályú együttesnél folytatja az építkezést.
• U15 IV. és. U13 III. osztályú csapatainkat Tunyogi Csemi készíti fel a mérkőzésekre.
• U13 I. osztályú csapatunk tudását, akik a tavalyi idényben a legjobb eredményt érték el, továbbra is Czakó Csaba fejleszti. Ebből a csapatból 7 játékost is meghívtak az idei évi válogatott összetartásra, amit nagy eredménynek tartok.
• Az U12-es korosztálynál sincs változás. Görbe Szilvia az edző idén is, aki a veresegyházi kezdő csoport fejlesztését is ellátja ezen kívül.
• A legkisebb U11-es korosztállyal és új játékosok toborzásával Horváth Kristóf foglalkozik, aki emellett a szakosztály utánpótláskorú csapatainál folyó szakmai munka vezetője is. Neki szintén évtizedes múltja van a gödöllői röplabdázásban, azt gondolom, itt elért sikereit nem szükséges bemutatni.
A felsoroltakon kívül a hat éves NB I-es karrierrel rendelkező Sorompó Kinga feladóinknak tart poszt-specifikus edzéseket, és a kisebbek oktatásába is becsatlakozik.  Eszenyi Napsugár, a MATE-GEAC aktív dobóatlétája U13-as és ennél idősebb csapataink játékosait segíti erőnléti edzőként, igazán lelkesen és elhivatottan.

- Egy ütőképes, netán az NB II. felső házába jutásra is esélyes gödöllői csapatban – a saját nevelésű tagokon kívül – máshol pallérozódott játékosokra is szükség van/lesz. Kiket sikerült ide- vagy visszacsábítani?
- Három felnőtt korú játékost igazoltunk, mindannyian NB I-es klubban játszottak az előző idényben. Ketten, Sorompó Kinga és Saáry Blanka gödöllői nevelésűek, nagyon örülünk, hogy visszatértek. Rácz Annamáriát a Kispest csapatától sikerült leigazolni. Mint említettem, Kinga és Annamária – játékos karrierjük mellett – edzőként is segítik a szakosztály munkáját. A tavalyi U20-as csapatunkból a korhatár átlépése miatt Nagy Zorka, Sütő Panni, Pintér Réka és Vas Vanda játszanak az NB II-es csapatban. Őket egészítik ki U20-as korosztályú játékosok az NB II-es keretben. Bizakodó vagyok, hogy a közeljövőben további, korábban Gödöllőn nevelkedett játékosok térnek majd vissza hozzánk.
Középtávon nem változott az elképzelés: stabil NB I-es klubot akarunk létrehozni, ami mögött az ország egyik legerősebb, folyamatosan fejlődő utánpótlás bázisa működik. Célunk, hogy a leendő NB I-es csapatunkban kizárólag magyar játékosok játszanak, lehetőség szerint minél több saját nevelésű, akár itt kezdte a röplabdázást, akár később csatlakozott szakosztályunkhoz.
Emellett fontos kiemelni, hogy azoknak a lányoknak is szeretnénk sportolási lehetőséget biztosítani felnőtt korban is, akik nem akarnak NB I-es szinten játszani, de 18-19 éves koruk után a rendszeres sportolással sem szeretnének felhagyni. Azaz: idővel a versenysport vonal mellett szeretnénk felépíteni egy olyan felnőtt egységét a szakosztálynak, ahol a mozgás és a játék öröméért játszhatnak a lányok, ha a személyes céljuk egyszer már nem a klasszikus versenyszerű sportolás lesz. Saját példámból is tudom, egyes élethelyzetekben mennyit segít, mennyire kiegyensúlyozottá tesz, ha az ember sportol. Ha úgy tetszik: ez az én személyes társadalmi felelősségvállalási projektem.
Fontos megemlíteni, hogy minden támogatást megkapunk az egyetemtől a MATE-sportcsarnok bérlésének lehetőségével, valamint a Gödöllő Sport Közalapítványtól a városi tornatermek bérlési lehetőségével, de nagy álom egy saját, röplabda-specifikus komplexum.

- Az NB II. alsóházi alapszakasza tornarendszerben zajlik le. Az első két mérkőzést hazai környezetben, a MATE sportcsarnokában játsszátok le október 11-én. Milyen elvárást fogalmaztatok meg a lányokkal szemben?
- Alapvető elvem, hogy nincs konkrét helyezésben meghatározott cél – amitől persze az edzők eltérhetnek –, mivel még nem tartunk ott az építkezésben. Ugyanakkor olyan keretet raktunk össze – esetlegesen kiegészülve a szintén erős játékerőt képviselő U20-as csapatunk egyes játékosaival –, amelyik az NB II-es bajnokság felső házába jutásra alkalmas és a szezon végén ott akár az élcsoportban vagy annak környékén végez. Ebből az előzetes elképzelésből kell kihozni a lehető legtöbbet. Meglátjuk, mi lesz a vége, az előjelek mindenesetre biztatóak, bár, az is igaz a munka csak nem régen kezdődött.
Emellett viszont elvárás, hogy mindenki minden egyes labdamenetbe, helyzetbe, szettbe, meccsbe, edzésbe rakja bele a legtöbbet, természetesen, maximálisan sportszerű keretek közt. Röviden: a győzni akarást mindig látni akarom. Ugyanennyire fontos, hogy mindezt jó hangulatban, a sport örömének, játékosságának megőrzése mellett tegyük, mert erősen hiszek benne, hogy ez elengedhetetlen a sikerhez vezető úton. Úgy is mondhatnám, enélkül nem lehetünk hosszú távon sikeresek. Ezek az „elvárások” természetesen nem csak a felnőtt, hanem az utánpótlás korosztályos csapatainkra is érvényesek. Biztos vagyok benne, hogy a fentiek szem előtt tartásával az eredmények is jönni fognak.


Kulturális programok a gödöllői kastélyban
Kulturális programok a gödöllői kastélyban

Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói

 

Kapcsolat | ImpresszumAdatvédelem | Médiaajánlat

© Gödöllői Hírek Online