Bemutatókert és élménygazdaság épül Gödöllőn, az egyetem területén
Bemutatókert és élménygazdaság létesül Gödöllőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Szent István Campusának mintegy 5 hektáros területén, jelentette be Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter és Gyuricza Csaba, a MATE rektora július 11-én.Az egyetem számára kiemelten fontos, hogy a hallgatók naprakész, gyakorlati ismeretekkel rendelkezzenek a növénytermesztés, kertészet, növénynemesítés, növényvédelem, valamint az állattenyésztés és a fenntartható gazdálkodás területén. A bemutatótér nemcsak elméleti tudást nyújt majd számukra, hanem lehetőséget biztosít a gyakorlati tapasztalatok széleskörű elsajátítására is a tanulmányaik során. A bemutatókert mindezek mellett a külsős látogatók és vendégek számára is biztosítani fogja a tudás megszerzésének lehetőségét, és a fenntarthatóságra nevelést is szolgálja majd.
A növénytermesztési bemutatótér helyszíne a korábbi genetikai tér területén teljesen átalakul, a már meglévő központi épület, üvegház, kazánház és kerítés egy korábbi VP-projekt keretein belül teljesen megújul, így ebben a következő fázisban két raktárépület felújítása, parkosítás, parkolók kialakítása, az ide tartozó bemutatóterületek vízzel történő ellátása (új kút létesítése, vízvezeték kiépítése, öntözőrendszer telepítése), szántóföldi és kertészeti bemutatótér (fajták és technológiák bemutatása) létrehozása valósul meg.
Az állattenyésztési bemutatótér területén 11 karámban (beállóval, pihenőtérrel) ismerkedhetnek majd meg a hazai gazdasági állatfajok (szarvasmarha, juh, kecske és ló) különlegesebb fajtáival. A karámok mellett egy nagyobb bekerített „állatsimogató” is kialakításra kerül, ahol a vendégek az ott tartott állatokkal közvetlenül is érintkezhetnek, illetve etethetik őket. A bemutatótér esetében két magasabb kilátó (karámok felé emelkedő), játszótér és teljes parkosítás is megvalósul, amik a látogatók kényelmét és nyugalmát szolgálják. Az állattenyésztési bemutatótér mellett a már meglévő Állattenyésztési Tanüzem fejőházas épületének jobb- és baloldali szárnya is megújul. A jobboldali (volt istállórész) épületrészben a SZIC Bemutatókert külsős látogatóinak fogadása és beléptetése történik majd, így ennek megfelelően jegypénztár, mellékhelyiségek, növénytermesztési és állattenyésztéstörténeti interaktív kiállítás, a meglévő fejőházban pedig fejéstörténeti kiállítás kerül kialakításra. A projekt keretein belül a szóban forgó épület középső részének emeletét is modernizálják, ahol panorámás oktatóterem és irodák létesülnek a gyakorlati oktatás fejlesztése céljából. A főépület mellett a terménytároló színek teteje is kicserélődik, a fejőrobotos istálló mellett található borjúnevelő tér rekonstrukciója is megtörténik, valamint a meglévő mellé egy új silóteret is kialakítanak az állatállomány zavartalan takarmányellátása céljából. A fejőrobotos istálló melletti könnyűszerkezetes házat lebontják, a helyén új épület létesül, amiben egy mini sajtüzem kap helyet. A saját Jersey állomány tejéből a sajtüzemben különleges sajtok készülnek, amiket az üzemeltető MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. értékesít.
Az Európában és világszinten is egyedülállónak tekinthető élménygazdaság –, aminek terveit a MATE tájépítészei készítenek el – az előzetes kalkuláció szerint 2 milliárd forintból valósul meg. A kivitelezéssel előreláthatólag két év alatt, 2027 augusztusára végeznek a szakemberek.
 Az esemény végén Hankó Balázs miniszter (jobbra) és Gyuricza Csaba rektor időkapszulát helyezett el a Mezőgazdasági Múzeum Gödöllőre költöztetéséhez is kapcsolódó beruházásként megvalósuló bemutatókert földjében, továbbá egy facsemetét is elültettek ugyanitt, jelképezve ezzel egy új fejezet kezdetét a MATE életében. Forrás: MATE Médiaközpont
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|