Június 9-én, az önkormányzati választáson résztvevő gödöllői polgárok úgy döntöttek, hogy a GDL Pelikán Szövetségben a Városért Egyesület jelöltjei kizárólag a kompenzációs listáról juthatnak mandátumhoz, méghozzá: háromhoz. Tekintettel arra, hogy a civil szervezet színeiben indultak közül négyen a szeptember végén leköszönő képviselőtestületnek is tagjai voltak, adódott a kérdés: miként változik a várospolitizálás az új helyzetben? Az egyesület elnökével, Debreczeni Attilával beszélgettünk.
Az új, október elejétől hivatalba lépő gödöllői képviselőtestületnek lesz egy „nagy visszatérője”. Az ex-szocialista párti várospolitikus, Kovács Barnabás és csapata számítása bejött: június 9-én a Tisztesség-Emberség Városvédő Egyesület (TEVE) kompenzációs listáról mandátumhoz jutott a várost irányító testületben. A hogyan továbbról a civil szervezet 2002 és 2019 között gödöllői önkormányzati képviselőként ténykedett elnökét kérdeztük.
Edukációs kampányt indít a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Hivatala által működtetett Internet Hotline jogsegélyszolgálat. A cél, hogy mind a szülők, mind a gyermekek mihamarabb ismerjék fel az online visszaéléseket, és merjenek segítséget kérni.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) folyamatosan figyelemmel kíséri az online kereskedelmet, köztük a közösségi felületeken értékesítőket is. Ezért akadt horogra az a család, akiknek tagjai több egyszemélyes kft-t és egyéni vállalkozást is alapítottak, hogy a szabályokat kijátszva megússzák az áfa-fizetést. Nem sikerült, több mint 40 milliós bírságra számíthatnak – olvasható a NAV illetékesének hírportálunkhoz eljuttatott közleményében.
Török Ignác honvéd vezérőrnagy, hadimérnök, az 1848-49-es szabadságharc leverése után – 175 évvel ezelőtt – kivégzett aradi vértanúk egyike, Gödöllőn született. Kisbirtokos nemesi családból származott, édesapja, a Vasvár megyéből származó Nemescsói Török Ignác, uradalmi jószágigazgató volt a Grassalkovich családnál, édesanyja Korher Franciska volt.
Május 7-én nyilvánosságra hozták az idei Európai Örökségdíj - Europa Nostra Díjasok listáját. Oktatás, képzés, tudatosságnövelés-kategóriában Európa legrangosabb örökségvédelmi díjával jutalmazták a Gödöllői Királyi Kastélyt. Dr. Ujváry Tamás, a műemlék-együttest működtető gazdasági társaság ügyvezető igazgatója tájékoztatása szerint a díjat az Egy kastély titkos életecímű, 2018/2019-es, a rendszerváltás harmincadik évfordulójához kapcsolódó, rendhagyó ifjúsági projektjükért kapták, amivel már itthon is több szakmai elismerést nyertek. Angol nyelvű pályázatuk különlegessége – mások mellett – az volt, hogy azt is diákok készítették.
Egy kastély titkos élete, avagy: kiállítás-rendezés diákokkal, közösségi szolgálatként – ezt kell tudni a nyertes projektről:
A közelmúlt is történelem. Felkutatása, megőrzése és bemutatása hagyományos és modern eszközökkel egy izgalmas lehetőség a generációk együttműködésére, a személyes sorsokból rajzolódó helytörténet közös értékké formálására. Ezzel a céllal kezdtek bele 2018-ban abba az ifjúsági projektbe, ami több szempontból is rendhagyó volt a kastély történetében. Egyrészt: most először készült időszaki kiállításunk a gödöllői kastély azon időszakáról (1950-1990), amikor az épületben egymás mellett kapott helyet szovjetlaktanya, idősek otthona és honvédségi lakássor. Másrészt: először végeztük a kiállítás-rendezés és „hasznosítás” minden munkafázisát egy csapat diák bevonásával, úgy, hogy a korosztályuk számára is befogadható élmény legyen a végeredmény.
17 gödöllői és környékbeli, 12-18 éves diákkal dolgoztak együtt, akik három csoportba jelentkezhettek: a kutató, a tervezőés a kommunikációs csoportba. Először a képzésükre és a csapatépítésre fektettek nagy hangsúlyt: megismerkedtek a kastély épületével, jártak restaurátor-műhelyben, részt vettek videós képzésen, néztek kastélyban forgatott filmeket. Ellátogattak kiállításokra és magángyűjteményekbe, dolgoztak a romtúrák lebonyolításában, ami szintén a szemtanúk motiválását célozta.
Majd megkezdődött a kutatómunka: a tervezett kiállítás hiánypótló alkalom volt arra, hogy a rendszerváltás után három évtizeddel, az utolsó pillanatban megkeressük a szemtanúkat és rögzítsük az emlékeiket, videón vagy diktafonnal. Kutattak a közgyűjteményekben s a közös munkát kezdettől fogva kommunikálták a helyi és a közösségi médiában. Ez volt az első alkalom, hogy a Facebook-jelenlétüket információ-szerzésre is használták. A kiállítás emiatt igen széleskörű helyi támogatottságot élvezett, több korosztály, több szempontból is magáénak tudta érezni. A diákok segítségével kerestek olyan tárgyakat, amelyek nem csak a korszakot illusztrálják, hanem valóban a kastélyból származnak. Mintegy 40 tulajdonostól kaptunk különféle relikviákat, jellemzően kölcsönbe, de ajándékként is.
A tárgyak tisztításában, szállításában, elrendezésében a diákok egyre nagyobb lelkesedéssel vettek részt. A 2018. november 7-én megnyitott kiállításban a kastély egyik szolgálati lakásában „élő” kisfiú szemével igyekeztünk láttatni ezeket az izgalmas, zárt, párhuzamos világokat, amelyek a mai napig hatással vannak azokra, akik kapcsolatba kerültek vele. Olyan kiállítást készítettek, amelyet nem tekintettek befejezett egésznek. A tárlat hangsúlyozottan azt a célt is szolgálta, hogy a közöttünk élő szemtanúk kiegészíthessék, gazdagíthassák a saját emlékeikkel.
A diákok közül néhányan a megnyitót követően is aktívak maradtak: tárlatvezetőként, rendezvényszervezőként dolgoztak tovább. Tartottak sajtótájékoztatót, fogadták a helyi intézmények, civil szervezetek csoportjait, sokan a saját osztályukat is. Elindították az Egy kastély titkos életecímű blogot, ami a kiállítás ismertségének növelését célozta. Itt a legérdekesebb történeteket és a diákjaikat is igyekeztek bemutatni. A rendhagyó kiállítást és a projektet 2019. június 1-jén családi nappal zárták, ahol a látogatókat, kosztümös tárlatvezetéssel, Trabantozási lehetőséggel és bolhapiaccal várták, a kiállításban pedig a szemtanúkkal személyesen is lehetett találkozni, beszélgetni.
A diákok közül a megnyitóig 1275 óra munkát fordítottak a projektre, sokan a közösségi szolgálat keretein belül! Munkájukkal nagy szimpátiát és erős támogatást váltottak ki a helyi lakosokból és a közvetlen környezetükből, iskolájukból. A kérdőíveink tanúsága szerint a diákok 71 %-ának véleménye megváltozott a múzeumi munkáról: izgalmasabbnak, érdekesebbnek találták. Az iskolai munkával szemben itt: „Sokkal több szabadságot kaptunk, sokkalta kreatívabbak lehettünk, nem a lexikális tudásra volt szükség” – írta egyikük. A végeredménnyel 100%-ban elégedettek voltak. Többségük úgy értékelte, hogy kommunikációs készségeiben, csapatmunkában és kitartásban fejlődötta kastélyban. A projekt fontos hozadéka még, hogy volt olyan diák, akinek a pályaválasztását határozta meg ez az élmény, s volt, aki itt szerzett új barátokat. Néhányan közülük tárlatvezetői vizsgát is készülnek tenni, mások pedig videós tartalmakat készítenek azóta a kastélynak Royal Trio néven.
A diákokkal közösen létrehozott tárlattal a kastély elnyerte az Év Kiállítása 2019 pályázat Különdíját, a projektért pedig 2019 szeptemberében Múzeumpedagógiai Különdíjat kaptak. A kulturális örökség tisztelőinek és támogatóinak szeptember 15-ig lehetősége nyílik online szavaznikedvenc díjazottjukra, és így eldönteni, hogy melyik projekt kapja az idei év Közönségdíját. A jelenlegi korlátozások idején az Európai Bizottság és az Europa Nostra azt reméli, hogy egy nagyobb létszámú közönséget inspirálhat a díjnyertes alkotások megismerésére és három kedvencük másokkal történő megosztására. A Közönségdíj kihirdetésére nyár után kerül sor. A Nagydíj nyerteseinek nevét, akik mindegyike 10 ezer Euró pénzjutalomban részesül, szintén ezen eseményen tárják a nyilvánosság elé.