Akár 2035-ig is elhúzódhat a gödöllői HÉV-vonal korszerűsítése
A gödöllői HÉV fejlesztésének kérdése (több) évtizedes múltra tekint vissza. Időről időre felcsillan a remény, hogy lesz megnyugtató megoldás a város közlekedését jelentős mértékben befolyásoló, akár a kelet-nyugati, akár az észak-déli átmenő forgalmat a menetrend és a csúcsidőszakok függvényében hátráltató H8-as jelű vonal megújulására.
Az elmúlt időszakban számos ötlet (például: a Szabadság tér legyen a végállomás, a Tessedik utcánál kerüljön át a vágánypár a kastély oldalára, legyen kéregvasút az Erzsébet-park utáni átjárótól a Palotakertig), javaslat látott napvilágot, de kézzel fogható előrelépés egyik esetben sem történt. Hacsak az nem, hogy a Fidesz-kormány tavaly augusztusban nyilvánosságra hozott fejlesztési elképzelései között 270 milliárd forintos kiadási tétellel, és 2030-2035 között megvalósítással szerepel a gödöllői HÉV-vonal modernizációja.
Az utóbbi években az M2-es metró és a gödöllői (H8), valamint a csömöri (H9) HÉV-vonalak összekötése megvalósulásának előkészítése élvez(ett) prioritást. Az elnyúló folyamat legutóbbi fejleménye az volt, hogy négy nappal a tavaszi országgyűlési választás előtt, azaz: április 8-án a XVI. kerületi polgármesteri hivatal épületében aláírták azt a tervezési szerződést, ami a szóban forgó projektben érintett HÉV-vonalak összekötésére, korszerűsítésére és felújítására vonatkozik.
A parlamenti választás eredménye következtében történt kormányváltás úgy hozta, hogy a gödöllői HÉV-vonal fejlesztését Vitézy Dávid „örökölte meg”, mint közlekedési és beruházási miniszter. A szaktárca vezetője a fővárosi agglomerációban fontos tömegközlekedési szerepet betölt HÉV-vonalakkal kapcsolatban nemrégiben úgy nyilatkozott, hogy az új kormány által jelentős törvénymódosításokkal felszabadítani tervezett uniós források egy részének (1,8 milliárd euró) felhasználásával – várhatóan 2029-ben – le tudják cserélni a teljes HÉV-járműflottát a H5-ös szentendrei, a H6-os ráckevei és a H7-es csepeli vonalakon.
Amint a fentiekből kitűnik, a gödöllői HÉV-vonal (együtt a csömörivel) nem szerepel a megújulást eredményező felsorolásban. Pedig igencsak szükség lenne rá. Megfelelő műszaki terv hiányában azonban a projekttel nem lehet pályázni, így erre a 2027-ben záruló uniós költségvetési ciklusban nem nyílik forrásoldali lehetőség. Mindez azt (is) jelenti, hogy legkorábban a 2028-2035 közötti uniós költségvetési éra idején kerülhet napirendre a városunkat időnként egyfajta „híd nélküli folyóként” átszelő pályaszakasz és szerelvényflotta korszerűsítése.
Addig nem marad más hátra, mint tovább „élvezni” az utóbbi parlamenti választási kampányokban előrelépést kínáló ígéretekkel illetett, jelentős kort megélt, a napjainkban igencsak aktuális légkondicionálás szempontjából nem igazán komfortos zöld-fehér járművek esetenként „öreges” tempójú jövését-menését…
|
Kulturális programok a gödöllői kastélyban
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|