Vissza normál nézetbe Nyomtatás

Gödöllő lokálpatriótái (is) eldönthetik a parlamenti mandátum sorsát

2026-04-11 14:10:40

Ha a rendszerváltás óta Gödöllőn megrendezett önkormányzati választásokat sorra vesszük, legalább egy olyan fontos tényező van, ami szembetűnő: több mint három évtizede az 1994-től a Gödöllői Lokálpatrióta Klub (GLK) színeiben indulók – egy-egy megingást leszámítva – kiválóan szerepeltek.
1994-ben a 14 egyéni választókerületből tizenkettőt nyertek, míg egy-egy MSZP-s és független jelölt jutott mandátumhoz. Négy évvel később 14/14 volt a mérlegük, 2002-ben 6 körzet lett az övék és 8 az MSZP-SZDSZ-Gödöllői Civil fórum jelöltjeié. 2006-ban 13 GLK-s és egy MSZP-s mandátumszerzés történt, míg 2010-ben (ekkor már 10 körzetre csökkent az egyéni választókerületek száma) 10/10 arányú eredményt értek el. 2014-ben ismét egy 10/10-es tarolást hajtottak végre, öt évvel később viszont újra kevesebb egyéni körzetet nyertek: a Fidesz-KDNP jelöltjei 6-4 arányban diadalmaskodtak. Legutóbb, 2024-ben újfent visszaszerezték az összes egyéni választókerület mandátumát (10/10). Ha ehhez hozzávesszük, hogy a Gödöllői Lokálpatrióta Klub vezéralakja, Gémesi György minden egyes választáson megkapta a polgármesteri tisztség betöltéséhez szükséges többséget, nem felelőtlenség kijelenteni, hogy a lokálpatriotizmus (helyi hazafiság) Gödöllőn fő mérlegelési szempont a szavazatok leadása idején.

És mindez fontos, akár a mandátumot is eldöntő tényező lehet április 12-én! Ennek több oka is van. Elsősorban az, hogy a gödöllői központú, Pest vármegye 6-os számú választókerület hét települése közül a névjegyzéki adatok szerint Gödöllőn elvileg 24.598 fő mondhat véleményt a szavazófülke magányában. Vagyis: a választókerületben voksolásra jogosult 76.853 fő 32 százaléka (kis túlzással egyharmada). Talán nem dőreség kijelenteni, hogy az a jelölt, aki Gödöllőt megnyeri jó eséllyel pályázik a mandátumszerzésre.

Már csak az a kérdés, hogy a gödöllőiek lokálpatriotizmusa „működik-e” április második vasárnapján. Úgy is fogalmazhatunk: működik-e annyira hatékonyan, mint az önkormányzati választáson? Még merészebben: a Gémesi György mögött álló lokálpatrióta klubosok és rokoni/baráti körük tagjai hajlandók-e helyi hazafira voksolni?

Adódik a kérdés: a jelöltek közül ki(k) számít(anak) lokálpatriótának? Elvi szinten csupán ketten: Bolbás Ildikó (MKKP) és Hankó Balázs (Fidesz-KDNP) laknak teleülésünkön. Ha egyikük sem kap kellő szavazati támogatást a gödöllői lokálpatriótáktól, akkor történelmi „érdekérvényesítő vereséget” szenvedhet városunk. 1990 óta ugyanis nem volt olyan egyéni mandátumot szerzett parlamenti képviselő helyben, aki vagy születése (Fogarasiné Deák Valéria, Körösfői László, Vécsey László) és/vagy itt élése (Roszík Gábor, Gémesi György) okán ne kötődött volna mindennapi szinten Gödöllőhöz.
Hogy a körzet hatodik „újkori” országgyűlési képviselője ne szakítsa meg a folyamatot, kizárólag rajtunk – akár valós, akár mondvacsinált – lokálpatriótákon (is) múlik. Nem kicsit… Fedor Gábor


Kulturális programok a gödöllői kastélyban
Kulturális programok a gödöllői kastélyban

Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói

 

Kapcsolat | ImpresszumAdatvédelem | Médiaajánlat

© Gödöllői Hírek Online