Kovács Barnabás: Láttam már sok karón sok varjút…
Az új, október elejétől hivatalba lépő gödöllői képviselőtestületnek lesz egy „nagy visszatérője”. Az ex-szocialista párti várospolitikus, Kovács Barnabás és csapata számítása bejött: június 9-én a Tisztesség-Emberség Városvédő Egyesület (TEVE) kompenzációs listáról mandátumhoz jutott a várost irányító testületben. A hogyan továbbról a civil szervezet 2002 és 2019 között gödöllői önkormányzati képviselőként ténykedett elnökét kérdeztük.- Öt év kihagyás után újra „fedélzetre” lépsz. Ha úgy tetszik, havonta egyszer kifejtheted a nézeteidet – városháza hiányában – a VÜSZI NKft. Dózsa György úti székhelye épületének második emeleti tárgyalójában. A Rád általában jellemző humorosan kritikus magatartással vagy más szemléletet követve készülsz visszatérni a helyi közéletbe? - Természetesen, senki sem tud kibújni a bőréből, és szerencsére, én nem is akarok. Nem is állna jól, ha felvennék egy olyan szerepet, ami tőlem testidegen, amiben nem érzem jól magam. Mindig megmosolyogtam a merev, távolságtartó, „karót nyelt” politikusokat, akik ezzel a viselkedéssel próbálták demonstrálni a magasabbrendűségüket. Mindenki tudná sorolni tucatjával a példákat a jelenlegi magyar közéletből is. Szóval, igen, a szakmailag megalapozott, emberközeli, humoros/kritikus megközelítést szeretném folytatni továbbra is ebben a mai, humortalan világban. Tükröt tartva azok elé, akik alap nélkül különbnek képzelik magukat a többi állampolgártól.
- Az elmúlt öt évben eltávolodtál a helyi ügyektől. Sok bepótolnivalód van? - Van, de nem sok. Az, hogy az elmúlt öt évben nem vettem részt aktívan és látványosan helyi közügyekben, nem jelenti, hogy eltávolodtam tőlük. Ismertem, követtem a városban történteket, és persze, véleményem is volt róluk. Néha el is mondtam. Azt is elmondtam többször, hogy nem kell a politikát misztifikálni, a demokrácia nem túl bonyolult dolog. Sem országos, sem helyi szinten. A demokrácia arról szól, hogy vannak a választók, és vannak a megválasztottak. Akkor van baj, ha a megválasztottak kezdik úgy érezni, hogy ők különbek a választóknál, azoknál, akik őket egy adott tisztségre megválasztották. Mindig küzdöttem ez ellen, és a jövőben is küzdeni fogok.
- Az idén életre hívott egyesület, a TEVE minden körzetben állított jelölte a június 9-i választásra, és dr. Henkei Viktória személyében polgármester-jelöltje is volt a szervezetnek. Képviselői munkád során mennyire számítasz és számíthatsz a csapat tagjaira? - A Tisztesség-Emberség Városvédő Egyesület az állampolgárok érdekeit képviselő, a helyi lakosság életminőségét, komfortját, kultúráját, biztonságát, a település természeti és környezet értékeinek megőrzését, a helyi közélet nyilvánosságának erősítését, a lakosság helyi közügyekbe történő bevonását, a települési döntések segítését és kontrollját javító tevékenység végzésére létrejött civil szervezet. Az önkormányzati választáson a kitűzött elvárást teljesítettük, egyesületünk megelőzött minden induló pártot, és lett képviselője a testületben. Egy néhány hónapos helyi egyesülettől, azt hiszem, nem kis dolog, hogy megelőzte azokat a pártokat, akik az országgyűlésben ülnek, ennek megfelelő anyagi támogatásban részesülnek és országos kampányt is folytattak. Természetesen, számítok tagjainkra, jelöltjeinkre és mindenkire, aki hasonlóan gondolkodik.
- Gémesi György rendszeresen az együttműködés szükségességét hangoztatja. Azonban, mivel dörzsölt politikusnak számít, ezzel esetenként csapdába is csalhatja a vele nem mindenben egyetértőket. Számítasz ilyen lépés(ek)re a polgármestertől? Ha igen, megvan a recepted ellene? - Több mint három évtizede, 1992 óta vagyok a politikában. Marketing-kommunikációs szakemberként tucatnyi választási kampányt csináltam, külföldön/belföldön. Voltam országgyűlési képviselőjelölt, polgármesterjelölt, helyi önkormányzati és megyei önkormányzati képviselő. Szóval, kívülről is, belülről is láttam, megismertem ezt a világot. Ugyanakkor sosem voltam főállású politikus, ami nagyfokú szabadságot és önállóságot adott, kiismertem és kezeltem sok „dörzsölt”, vagy önmagát annak képzelő politikust. Úgy is mondhatnám, hogy „láttam már sok karón sok varjút”. De kérdésedre az a válaszom, hogy senki ellen nincsenek receptjeim, soha nem valaki ellen, hanem ügyek, értékek, érvek, megoldások mellett politizáltam.
- A lokálpatrióta klubos többségnek az eddigi egy helyett mostantól két „ellenzéke” lesz a testületben. Önálló ellenzéki szerepre készülsz, vagy egyeztetsz a GDL Pelikán képviselőivel? - A Tisztesség-Emberség Városvédő Egyesület pártoktól független, civil szervezet. Ez, természetesen, nem azt jelenti, hogy tagjainknak, képviselőjelöltjeinknek nincs politikai véleménye vagy akár politikai preferenciája. Szerintem – különösen a mai világban – mindenkinek van, kellene lennie ilyennek. Azt gondolom, hogy a képzeletbeli politikai palettán az én nézeteim elég messze állnak a GDL Pelikán képviselőinek politikai nézeteitől. Nyilván csak a saját nevemben beszélhetek, de vélelmezem, hogy politikai kérdésekben tagjaink és jelöltjeink hasonlóan gondolkodnak, bár, ez sosem volt téma közöttünk. A kérdésre válaszolva pedig azt mondhatom, hogy a GDL Pelikánnal eddig nem volt és jelenleg sincs egyeztetés vagy együttműködés, még ha a választási eredmény alapján mindkét szervezet ellenzéki szerepkörbe, látszólag „egy csónakba” került is. Én a saját és az egyesületünk – egy előző válaszomban már említett – céljait, értékeit, alapelveit fogom képviselni a testületben. Ügyek mentén, minden kérdést önállóan megvizsgálva és erről szakmailag megalapozott, az itt élők érdekeit szolgáló álláspontot kialakítva.
- A képviselői munkának, az ezzel kapcsolatban elért eredménynek akkor van igazán értelme, ha arról a nyilvánosság is tudomást szerez. A kérdés már csak az: hogyan jutnak el a lakossághoz az elért eredmények? - Szerintem a város érdekeit szolgáló „elért eredmény” az, ami lényeges. Hogy kinek köszönhető, az másodrendű dolog, nem igazán fontos. Ráadásul, a mai világban, az internet korában már minden közügyek iránt érdeklődő ember hozzájuthat minden információhoz. Természetesen, a kommunikációs eszközök, csatornák és pénzügyi források tekintetében, ahogyan az egész országban, úgy Gödöllőn is túlsúlyban van a vezetés. De, ahogy mondtam, aki érdeklődik, az hozzáfér a helyi hírekhez. Nem utolsó sorban – ha nem veszi „tiszteletkörnek” szerkesztő úr – a Gödöllői Hírek platformjain keresztül is.
- A dolgok jelenlegi állása szerint hosszú hónapokra lesz szükség ahhoz, hogy elkészüljön a gödöllői városháza Szabadság tér 6. szám alatti épületének átépítése és bővítése. A beruházás megvalósulása idővel egyre több gödöllői költségvetési forintot emészt fel, viszont torzó nem maradhat a főtéren. Feloldhatónak tartod a kialakult kényszerhelyzetet? - Nehéz kérdés, azt hiszem, hogy ma már csak a rossz és a kisebb rossz között lehet választani. Nem vagyok birtokában minden információnak, de úgy gondolom, hogy ez az ügy még hosszú ideig felszínen lesz, és sokáig fogja borzolni a Gödöllőn élők idegeit. Abban is biztos vagyok, hogy ez egy nagyon komplex ügy, ami több szinten zajlik. Költségvetési, gazdálkodási, várospolitikai, pénzügyi és – ahogy épp a Gödöllői Hírek közösségi oldalán olvastam – akár büntetőjogi aspektusa is lehet. Bizonyosra veszem, hogy a képviselőként fogok még találkozni a dologgal. Szerintem többször is.
- Ha valakinek, Neked kellő rutinod van abban, hogy kiismerd magad az előterjesztések világában, mi több, átláss a „lokálpatrióta klubos szitán”. Mekkora kihívásnak gondolod a következő négy és fél évet? - Természetesen, tisztában vagyok azzal, hogy többsége birtokában a polgármester bármit, és bárminek az ellenkezőjét is el tudja majd fogadtatni a testülettel. Ettől függetlenül nem tekintem formálisnak vagy feleslegesnek a polgármester egyesületéhez nem tartozó képviselők szerepét. Az én felfogásomban az önkormányzatba bejutott képviselők egyike sem azért került be az önkormányzatba, hogy növelje a testület létszámát. Ezért is tartottam és tartom ma is hibának azt a „kivonulós” stratégiát, amit a Fidesz képviselői a testületben az elmúlt öt évben követtek. Én bizonyosan úgy fogom végezni a képviselői munkámat, ahogy azt a kampányunkban ígértük. Tisztességgel, emberséggel. Ezen a területen az az alapelvem, amit kedvenc spanyol közmondásom fogalmaz meg számomra legszebben: Ser más no es lo mismo que ser uno más, vagyis, Többnek lenni nem ugyanaz, mint eggyel többnek lenni.
|
Online kaszinók
Magyarország
Kamerák előtt Gödöllő és a környező települések sportolói
|