Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 175. évfordulója alkalmából életre hívott március 15-i főtéri eseményen a Gödöllői Városi Fúvószenekar térzenéje fogadta az érdeklődőket. Ezt követően Gémesi György polgármester intézett beszédet a szitáló eső és a meg-megélénkülő szél miatt igencsak mérsékelt számú hallgatósághoz, majd a ROKKKA zenekar és a Vaskalapos együttes tagjai, valamint Széphalmi Pál táncművész és Sorompó Attila versmondó által bemutatott, Trombita harsog, dob pereg… című ünnepi műsor, illetve az év elején a 4 millió forintos költségvetési előirányzat terhére felújított Petőfi-szobornál lezajlott koszorúzás, illetőleg a lovasok és lovas fogatok megszokottnál kisebb nagyságrendű felvonulása – először a tavaly novemberben, 76 éves korában elhunyt dr. Bucsy László részvétele nélkül – tette teljessé a gödöllői ünnep programot.
A gödöllői költségvetés február 16-i elfogadásakor tudni lehetett, hogy a Teleki Pál Egyesület harangláb felállítását kezdeményezte a máriabesnyői temetőben, a néha miniszterelnök, gróf Teleki Pál sírjának környezetében. Mivel a temetőben jelenleg nincs harang (más kérdés, hogy ennyi pénzért nem feltétlenül szükséges, mert a Nagyboldogasszony Bazilika közelsége miatt a harangszó jól hallható a temetőben), a műtárgy 25 millió forintos városi költségvetési előirányzatból tervezett létesítésének köszönhetően nem csak a főcserkészhez, Teleki Pálhoz kötődő megemlékezések, hanem a temetések alkalmával is megszólalhatna a harang a sírkertben. Aktuálissá teszi az ötlet megvalósítását, hogy idén van az 1933-as IV. Cserkész-világtalálkozó (jamboree) 90. évfordulója.
Azzal együtt, hogy a késő őszi és téli hónapok egyik meghatározó kihívása az energiaválság kedvezőtlen hatásainak kezelése volt, a Gödöllői Királyi Kastélyban – a takarékoskodásra való ésszerű törekvéseket leszámítva – nem kellett működési korlátozásokat bevezetni. Sőt, a műemlék-együttest működtető gazdasági társaság több, főként az átmeneti bezárásra ítélt Művészetek Házában megvalósítani tervezett programot fogadott be. A különleges helyzet értékelése mellett, az idei évre vonatkozó konkrétumokról és tervekről beszélgettünk dr. Ujváry Tamás ügyvezető igazgatóval.
A Gödöllői EAC férfikardozói közül tíz versenyzőt neveztek a vívók idei országos felnőtt bajnokságának egyéni megmérettetésére. A 68 indulót (az olimpiai bajnok Szilágyi Áron sérülés miatt nem állt rajthoz) számláló mezőny küzdelmei december 18-án az előcsatározásokkal kezdődtek és egy nappal később a helyosztókkal zárultak a budapesti Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban. A legjobb 32 közé öt gödöllői pengeforgató (Gémesi Csanád, Gémesi Bence, Gémesi Huba, Bancsics Máté, Holló Áron) jutott be, míg öten (Morvai Ákos, Markolt Dániel, Mészáros Áron, Takácsy László, Bódy Kolos) elvéreztek.
A gödöllői kardvívók eredményei: - a legjobb 32 között Gémesi Csanád – Singer Martin (MTK) 15-10 Gémesi Bence – Bancsics Máté 15-11 Gémesi Huba – Nagy Martin (BVSC) 10-15 Holló Áron – Árpási Botond (MTK) 11-15
- a legjobb 16 között (nyolcaddöntő) Gémesi Bence – Szatmári András (Vasas) 7-15 Gémesi Csanád – Csaba Márton Bence (Vasas) 15-13
- legjobb 8 között (negyeddöntő) Gémesi Csanád – Szatmári András 10-15
Legjobb gödöllőiként Gémesi Csanád (képen) végül a 6. helyen végzett (tavaly a 7. lett) a férfikardozók idei országos bajnokságának egyéni versenyében. Gémesi Bence a 13., Gémesi Huba a 18., Holló Áron a 19., míg Bancsics Máté a 23. helyen zárt. A Gödöllői EAC kardozói a december 20-i csapatverseny során vigasztalódhatnak.