Ebben az esztendőben szeptember 14-én és 15-én rendezték meg a tíz évvel ezelőtt újjáélesztett atlétikai csapatbajnokság divízió 1-es (az ország 16 legjobb csapata), 2-es (17-32. csapatok) és 3-as (33-48. csapatok) kategóriáinak döntőjét, aminek helyszíne az MTK Lantos Mihály Sportközpontja volt. A versenysorozat elit osztályában az utóbbi két évben ezüstérmes, több számban utánpótláskorú fiatalokkal rajthoz álló MATE-Gödöllői EAC ezúttal is éremszerzési reménnyel vágott neki a kétnapos viadalnak.
Ebben az évben immár negyedik alkalommal rendeztek közönségszavazást az Év Fája vetélkedő keretében. A 41 nevezésből idén 12 fát juttatott tovább az Ökotárs Alapítvány zsűrije a nyilvános döntőbe. Az idei versenyben – az Év Fája mellett – Hős Fát is lehetett jelölni, azaz: valamilyen okból veszélyeztetett példányt, amelynek megmentéséért küzdöttek vagy küzdenek a jelölői. Ezt a címet a Gyümölcsoltó Boldogasszony 303 éves Árpával érő solymári körtefája érdemelte ki.
Az idei versengésnek gödöllői vonatkozása is volt. A top 12 fa között szerepelt egy mesebeli vén vackorfa (vadkörte), ami a Szent István Egyetem Botanikus Kertjében található. Kora 280 évre tehető, magassága 18 méter, míg törzsének kerülete 321 centiméteres.
A minap bekövetkezett az, amire az utolsó napokban rejtetté tett szavazás egy hónappal ezelőtti állása alapján számítani lehetett: a gödöllői kuriózum – mondhatni – nagy fölénnyel, több mint 4 ezer szavazattal elhódította az Év Fája 2013 címet. A döntős fákra összesen csaknem 19 ezer szavazat érkezett, az eredményhirdetést november 29-én rendezték meg. Az Év Fája versengés magyarországi győztese részt vesz a jövő év elején rendezendő európai versenyben, ahol az Európai Év Fája címet lehet elnyerni.
Visszatérve a vén vackorra: egy helyi legenda szerint a mára méretes példánnyá cseperedett fát gróf Grassalkovich Antal ültettette, aki egy szerencsés kimenetelű vadászat után a sebzett vadkan elől egy vadkörtefán talált menedékre. Hálája jeléül elrendelte, hogy gödöllői birtokán ezer vadkörtét ültessenek a jeles fa tiszteletére. A huszadik század hajnalán a pásztorok még 7 idős példány alatt pihentették nyájaikat, de napjainkban már csak egy túlélője maradt a sokadalomnak. Forrás: evfaja.hu