Ezüstérmet nyert az Európa-bajnokságon a Tóth, Póta duó

2012-10-20 19:52:45

Tóth Krisztina, városunk hétszeres kontinensbajnok díszpolgára egyéniben és – Póta Georginával az oldalán – párosban állt asztalhoz a dániai Herningben október 17-e és 21-e között lezajló asztalitenisz Európa-bajnokságon.

Kriszta az egyéni versenyeket 23. kiemeltként a 64-es táblán kezdte. Első ellenfelét a lengyel Kinga Stefanska-t 4-0 (5, 10, 12, 5) arányban győzte le. A legjobb 32 között a román Daniela Dodean következett, aki 4-1 (-4, 5, 8, 4, 9) arányban felülmúlta, ezáltal elütötte a további küzdelmektől a gödöllői klasszist.

A második helyen rangsorolt Tóth Krisztina, Póta Georgina páros a legjobb 16 közé jutásért a litván Stuckyte, Venslaviciute kettőst verte 13 perc alatt 3-0 (5, 8, 6) arányban. A nyolcaddöntőben a Balazova, Matelova alkotta szlovák, cseh duó volt a magyarok riválisa. A küzdelmes meccset a mieink nyerték 3-2 (-10, 16, 7, -9, 4) arányban.

A legjobb négy közé vezető úton a kínai származású francia páros, Li Xue és Xian Yi Fang jelentette a leküzdendő akadályt. A közel egyórás drámai csata Krisztáék sikerével zárult 4-3 (6, -7, 6, -8, 7, -3, 8) arányban.

Az elődöntőben három magyar lány léphetett asztalhoz, hiszen az ellenfél egyik tagja Madarász Dóra volt, aki a holland Britt Eerland oldalán kellemes meglepetést okozva menetelt a top négybe. A kétnemzetiségű és rendkívül fiatal (19 és 18 évesek) duó nagyon jól tartotta magát a mérkőzésen, de végül a kiélezettebb helyzetben higgadtabb és rutinosabb páros nyert 4-3 (-7, 8, -4, 4, 11, -13, 9) arányban, így Kriszta a nyolcadik Európa-bajnoki címéért küzdhetett az esti ütközeten.

A fináléban az első helyen rangsorolt Daniela Dodean, Elizabeta Samara alkotta román egység várt a magyar lányokra. A mieink alaposan bekezdtek: az első játszmát 7-re, a másodikat 8-ra, a harmadikat pedig 9-re nyerték. A negyedik és az ötödik etapot viszont egyformán 7-re bukták. Az őrületes hatodikat pedig 19-re(!), úgy, hogy 12-11-nél meccslabdájuk volt az Európa-bajnoki címhez. A mindent eldöntő hetedik szettben Krisztáék 4-3-ra vezettek, amikor megtorpantak, és a végén a román kettős örülhetett az aranyéremnek (11-5).

Tóth Krisztinának – 2003, 2005 és 2007 után – ez a negyedik, párosban szerzett Európa-bajnoki ezüstérme a felnőttek között. Sovány vigasz, de a tavalyi és tavalyelőtti bronzéremhez képest a mostani második hely előrelépés, ami minden tiszteletet megérdemel.