Európa Játékok: egy hellyel maradt el a dobogótól a Mészáros Esztert is soraiban tudó női légpuska-csapat

2023-06-24 18:09:05

Az olimpiai kvótaszerzés szempontjából június 23-a fontos dátuma azoknak a sportlövőknek, akik – számszerűen 37 fő – a légpuska 10 méteres egyéni számában álltak rajthoz az Európa Játékok wroclawi megmérettetésén. A jövő évi párizsi ötkarikás játékokon való indulás egy versenyző számára válik lehetővé, azé a sportlövőé, aki vagy megnyeri a viadalt, vagy csak olyan rivális előzi meg, akinek már van kvótája. A hölgyek esetében európaiként egy brit, egy norvég, egy lengyel és – a házigazda jogán – egy francia versenyzőnek van már olimpiai kvótája.

Mindebből az (is) következett, hogy a MATE-Gödöllői EAC vegyes párosban Európa Játékok aranyérmes versenyzője, Mészáros Eszter igencsak érdekelt volt abban, hogy kiugró teljesítményével megváltsa párizsi repülőjegyét. Miután az alapversenyből a legjobb 8 lövő jutott a döntőbe, az első kihívást az elitbe kerülés teljesítése jelentette volna.
Ez, sajnos nem sikerült. Nagyon nem… Eszter 60 lövésből 624,3 kört ér el (102,6 • 104,7 • 105,4 • 103,4 • 105 • 103,2), amivel a 29. helyen végzett. A top nyolcba jutáshoz 628 körre volt szükség. A győzelmet és ezzel az olimpiai kvótát a svájci Nina Christen tudhatta a magáénak.

Június 24-én Mészáros Eszter – Dénes Eszter és Bajos Gitta társaságában – a légpuska 10 méteres csapat versenyszámában jeleskedhetett. A 12 triót számláló mezőnyből a legjobb nyolc formáció jutott a kvalifikáció második körébe. Közéjük tartoztak a magyar lányok is, akik 940,4 körös (Dénes Eszter 316,5 kör, Mészáros Eszter 312,7 kör, Bajos Gitta 311,2 kör) teljesítménnyel – a norvégok, a szlovének és a franciák mögött – a 4. helyen végzetek. A folytatásnak az volt a tétje, hogy kik lőhetnek érmekért, hiszen aki a második körben az első vagy a második helyen végez, az aranymeccsen léphet lőállásba, míg a 3. és 4. helyezettek a bronzcsatában rivalizálhatnak.
Mészáros Eszterék ismételt 4. helyükkel (626,5 kör • Dénes Eszter 208,4 kör, Mészáros Eszter 209,3 kör, Bajos Gitta 208,8 kör) az utóbbi versengés részvevői lettek, ahol a házigazda lengyelek ellen kellett lőniük. Az egyik fél 16 pontjáig tartó küzdelem viszonylag hamar eldőlt, miután a magyar hölgyek csak az első sorozat után tudtak vezetni, onnantól kezdve végig – sajnos, egyre növekvő – hátrányban voltak, és 17-5 arányban alulmaradtak. A hazánkat képviselő hármasból Mészáros Eszter volt a leghatékonyabb, 113,6 körrel. Bajos Gitta 112,5 körig jutott, Dénes Eszter pedig 110,7 kört ért el a bronzzmeccsen.

Mészáros Eszter legközelebb június 26-án, hétfőn 10.45 órától a női légpuskások 50 méteres három testhelyzet számában lesz érdekelt, ahol olimpiai kvóta szerezhető.