Október 13-a óta tudható, hogy – két forrásból – 100 millió euró (mintegy 40 milliárd forint) szolgálja a Gödöllői Királyi Kastély átfogó felújítását. A rekonstrukciós munkálatok a terv szerint jövő év második felében kezdődnek és kilenc évig tartanak. A bejelentés erősen felkorbácsolta a közvélekedést: voltak, akik kifejezetten örültek a hírnek, míg mások kétkedésen alapuló kritikával illették a történteket.
De, mit mond a szakember? Többek között erről is kérdeztük Varga Kálmán történészt, akinek szakmai munkássága, tudományos kutatómunkája az 1980-as évek vége óta összeforr a gödöllői Grassalkovich-kastély történetével, feltárt és rejtett kincseivel.
Október 23-án a délelőtti órákban zajlott le a városi megemlékezés-sorozat az 1956-os forradalom és szabadságharc 69. évfordulója alkalmából. Ahogy azt megszokhattuk, idén is a gödöllői nemzetőrség egykori épületének (Bezsilla-villa) Szabadság út 9. szám alatt lévő kertjében a négy esztendővel ezelőtt felállított emlékműnél koszorúztak magánszemélyek, illetve az önkormányzat, a nemzetiségi önkormányzatok, a különböző helyi intézmények és szerveztek, valamint a politikai pártok képviselői.
Egy közeli bolt több mint vásárlási hely – a mindennapi élet része, ahol ismerős arcokkal találkozunk, ahol szóba elegyedünk, ahol a bevásárlás nem fáradtság, hanem otthonos rutin. Ha távolabb kell menni, az sokszor időigényes, kényelmetlen és személytelen. Ezért várják már nagyon – elsősorban – a kertvárosban élők, hogy az Arany János utcában november 5-én, szerdán 8 órakor végre újra kinyisson a COOP-üzlet, ami ezután nemcsak egy modern bevásárlási lehetőség, hanem továbbra is a közösség mindennapjainak része lesz.
Tekintettel a tavaly márciusban hazánkban is kirobbant járványügyi veszélyhelyzet elhúzódására, ebben az évben is a polgármester hagyta jóvá a gödöllői önkormányzat által korábban életre hívott hat gazdasági társaság 2020-as gazdálkodási mutatóira vonatkozó indítványokat.
A papírok tanúsága szerint a hat gödöllői közcégből három zárta nyereséggel a mögöttünk hagyott esztendőt, a veszteséges „hármak” negatív eredményének oka a koronavírus-járvány megfékezése érdekében elrendelt döntések, korlátozások kedvezőtlen, elsősorban bevétel-kiesést eredményező hatásában keresendő.
Kalória Nonprofit Kft. Bevétel: 805.317.000 forint Kiadás: 813.678.000 forint Veszteség (adózott eredmény): 8.361.000 forint A helyi közétkeztetés első számú gazdasági társaságának közhasznú tevékenysége 6.344.000 forint veszteséggel járt, míg a vállalkozási tevékenységből 2.017.000 forintos negatívum származott 2020-ban. A veszteségre a cég több mint 65 millió forintos eredménytartaléka nyújt fedezetet.
VÜSZI Nonprofit Kft. Bevétel: 663.152.000 forint Kiadás: 642.186.000 forint Nyereség (adózott eredmény): 20.966.000 forint A gazdasági társaság közhasznú tevékenységéből 12.225.000 forintos, a vállalkozási tevékenységéből pedig 8.741.000 forintos többlet keletkezett.
Művészetek Háza Gödöllő Nonprofit Kft. Bevétel: 246.000.000 forint Kiadás: 268.214.000 forint Veszteség (adózott eredmény): 22.214.000 forint A gazdasági társaság közhasznú tevékenysége 23.672.00 forinttal, vállalkozási tevékenysége 2.397.000 forinttal rontotta mérleget, az ingatlan-bérbeadási tevékenység viszont 3.855.000 forintos pozitív szaldót termelt.
Erzsébet királyné Szálloda Kft. Bevétel: 270.516.000 forint Kiadás: 285.569.000 forint Veszteség (adózott eredmény): 15.053.000 forint