Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 175. évfordulója alkalmából életre hívott március 15-i főtéri eseményen a Gödöllői Városi Fúvószenekar térzenéje fogadta az érdeklődőket. Ezt követően Gémesi György polgármester intézett beszédet a szitáló eső és a meg-megélénkülő szél miatt igencsak mérsékelt számú hallgatósághoz, majd a ROKKKA zenekar és a Vaskalapos együttes tagjai, valamint Széphalmi Pál táncművész és Sorompó Attila versmondó által bemutatott, Trombita harsog, dob pereg… című ünnepi műsor, illetve az év elején a 4 millió forintos költségvetési előirányzat terhére felújított Petőfi-szobornál lezajlott koszorúzás, illetőleg a lovasok és lovas fogatok megszokottnál kisebb nagyságrendű felvonulása – először a tavaly novemberben, 76 éves korában elhunyt dr. Bucsy László részvétele nélkül – tette teljessé a gödöllői ünnep programot.
A gödöllői költségvetés február 16-i elfogadásakor tudni lehetett, hogy a Teleki Pál Egyesület harangláb felállítását kezdeményezte a máriabesnyői temetőben, a néha miniszterelnök, gróf Teleki Pál sírjának környezetében. Mivel a temetőben jelenleg nincs harang (más kérdés, hogy ennyi pénzért nem feltétlenül szükséges, mert a Nagyboldogasszony Bazilika közelsége miatt a harangszó jól hallható a temetőben), a műtárgy 25 millió forintos városi költségvetési előirányzatból tervezett létesítésének köszönhetően nem csak a főcserkészhez, Teleki Pálhoz kötődő megemlékezések, hanem a temetések alkalmával is megszólalhatna a harang a sírkertben. Aktuálissá teszi az ötlet megvalósítását, hogy idén van az 1933-as IV. Cserkész-világtalálkozó (jamboree) 90. évfordulója.
Azzal együtt, hogy a késő őszi és téli hónapok egyik meghatározó kihívása az energiaválság kedvezőtlen hatásainak kezelése volt, a Gödöllői Királyi Kastélyban – a takarékoskodásra való ésszerű törekvéseket leszámítva – nem kellett működési korlátozásokat bevezetni. Sőt, a műemlék-együttest működtető gazdasági társaság több, főként az átmeneti bezárásra ítélt Művészetek Házában megvalósítani tervezett programot fogadott be. A különleges helyzet értékelése mellett, az idei évre vonatkozó konkrétumokról és tervekről beszélgettünk dr. Ujváry Tamás ügyvezető igazgatóval.
November 4-étől a Petőfi iskola által korábban használt, Mátyás király utca 10. szám alatt található épületben folytatódik a tanítás az Erkel iskola kötelékébe tartozó alsó tagozatos logopédiai osztályokba járó gyermekek számára.
A kényszerű költözés oka abban rejlik, hogy a tavaly ősztől a VM Mezőgazdasági Intézetének Tessedik Sámuel utcai telephelyén működő négy logopédiai osztály tanárai, diákjai és azok szülei idén nyártól gyakran „büdöset éreztek”, illetve különböző egészségügyi problémákat jeleztek. Bár a hatósági vizsgálat jelenleg is tart, nem zárható ki, hogy a telephelyen fellelhető egyik szervezet végez olyan tevékenységet, aminek következtében megnő a légtérbe jutó jód-koncentráció, és ez idézi elő a panaszokat, túlmenően, hosszabb távon akár komoly egészségkárosodást is okozhat.
A kockázatok további vállalása nem tűrt halasztást, ezért a polgármester soron kívül döntött a Tessedik utcai helyiségek kiürítéséről, valamint a Mátyás király utcai önkormányzati tulajdonú fogadóépület tanításra alkalmassá tételéről. A gödöllői városatyák október 30-i ülésükön határoznak az ügyben. A javaslat elfogadása esetén az Erkel iskola 2015. június 30-ig ingyenesen, működési jelleggel használhatja a létesítményt.